Nowy numer 48/2020 Archiwum

Płońsk. Upamiętnią bohaterów

Jeszcze do 15 czerwca Urząd Miasta kompletuje zgłoszenia dotyczące osób, które w latach 1914-1921 angażowały się w walki w regionie.

Pamiątkowe tablice zostaną wkomponowane w pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, zwanego pomnikiem Wolności, znajdującego się u zbiegu ulic Płockiej i Kolejowej. Odsłonięcie płyt z nazwiskami mieszkańców Płońska i okolic, którzy angażowali się w walki w regionie, jest jedną z inicjatyw, która wpisuje się w miejskie obchody 100. rocznicy bitwy warszawskiej.

Dzięki zaangażowaniu zespołu Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta udało się ustalić już część osób, które zostaną w ten sposób uhonorowane. – Znamy już ponad 200 nazwisk, które udało się odtworzyć na podstawie materiałów archiwalnych z pierwowzoru pomnika wzniesionego przez płońszczan w 1933 r., a zburzonego przez hitlerowców w 1940 roku. Niestety, nie udało się odtworzyć wszystkiego. Nadarzyła się okazja, aby tę listę uzupełnić o kolejne nazwiska osób zasłużonych w walkach o niepodległość – tłumaczy Małgorzata Żerko z Urzędu Miejskiego w Płońsku.

Termin zgłaszania nazwisk bohaterskich osób upłynął 15 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama