Nowy numer 44/2020 Archiwum

Czy koronawirus krąży wokół Łopacina?

Dodatni wynik badania na SARS-CoV-2 otrzymał zakonnik redemptorysta, który w ostatnią niedzielę maja przewodniczył uroczystościom odpustowym w Łopacinie. Trzech proboszczów z okolicznych parafii poddało się kwarantannie.

Ciechanowski sanepid poszukuje osób, które 30 i 31 maja uczestniczyły w odpuście w Łopacinie i miały bliski kontakt z redemptorystą (znalazły się w odległości do 2 metrów od niego i przystępowały do spowiedzi bądź przyjmowały Komunię św. z rąk tego duchownego). W tym gronie, oprócz proboszcza z Łopacina, znaleźli się m.in. proboszczowie sąsiednich parafii Gąsocin i Sońsk, którzy już poddali się dwutygodniowej kwarantannie. Takie osoby Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie prosi o niezwłoczny kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ciechanowie pod numerami tel.: 23/ 672 33 13, 506 126 118, 608 361 172. Osoby takie powinny poddać się kwarantannie.

Zakonnik redemptorysta, który przewodniczył odpustowi w Łopacinie, w tych dniach uzyskał dodatni wynik na obecność koronawirusa. Obecnie znajduje się pod nadzorem sanepidu z Braniewa, ale czuje się na tyle dobrze, że przebywa w kwarantannie domowej.

– Uwzględniając obowiązujące obostrzenia sanitarne, organizując odpust, zwiększyliśmy liczbę Mszy św. Odpust rozpoczęliśmy już Mszą św. w sobotę wieczorem. W niedzielę po Sumie, zgodnie z zaleceniami, nie było procesji, a tylko adoracja Najświętszego Sakramentu. Przestrzegaliśmy również, aby liczba osób w kościele nie była zbyt wielka i by zachowano odległości między poszczególnymi wiernymi. Mamy piękny plac na cmentarzu przykościelnym, na którym zgromadziło się wiele osób. Nie były to jednak tłumy podobne do tych, które gromadziły się choćby w roku ubiegłym. Odpust na Zesłanie Ducha Świętego jest zwyczajowo jednym z największych naszych odpustów, ale w tym roku zgromadził mniejszą liczbę pątników – wyjaśnia ks. proboszcz Ryszard Berk z Łopacina.

Do 14 czerwca włącznie duszpasterze parafii Łopacin, Gąsocin i Sońsk przebywają w kwarantannie. Do tego czasu zostają zawieszone wszystkie liturgie i nabożeństwa w kościele w Łopacinie, zaś w Sońsku i Gąsocinie będą je sprawować inni kapłani, w zastępstwie proboszczów.

Kuria Diecezjalna Płocka przypomina, że w dekrecie z 29 maja, cofającym ogólną dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta, jest zapis, że dyspensa wciąż obowiązuje osoby w podeszłym wieku, ososby z objawami infekcji (jak kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.) oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Ta klauzula dotyczy wszystkich uczestników odpustu w Łopacinie na Zielone Świątki, a zwłaszcza parafian łopacińskich. Dla nich do 14 czerwca włącznie dyspensa biskupa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św, w dwie najbliższe niedziele i w Boże Ciało, pozostaje nadal w mocy.

Dodajmy, że w trwającym czasie epidemii nie jest to jedyny przypadek konieczności kwarantanny na terenie diecezji płockiej, ale mogło po raz pierwszy dojść do zarażenia się w kościele, w czasie sprawowania kultu religijnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama