Nowy numer 44/2020 Archiwum

Uczyńmy to samo, co Jan Paweł II

- W jaki sposób będziemy przeżywać 100. rocznicę urodzin papieża Polaka? Idźmy do spowiedzi i na Mszę św., po prostu powtórzmy gesty wiary św. Jana Pawła II - zachęca biskup Piotr Libera.

Już za tydzień, 18 maja, będziemy przeżywali 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. "Skomplikowane warunki zewnętrzne, spowodowane słusznymi zabiegami sanitarnymi w walce z koronawirusem, sprawiają, że nasze obchody powinny przybrać nieco inny charakter. Chcielibyśmy, aby ich okazałość była tak wielka, jak ogromna jest nasza wdzięczność do Boga za dar postaci i pontyfikatu św. Jana Pawła II" – napisał biskup płocki.

Dlatego proponuje, aby we wszystkich parafiach diecezji odbyło się dziękczynne triduum ku czci św. Jana Pawła II. "Indywidualna i – w miarę możliwości – wspólnotowa modlitwa mogą być dla nas wszystkich okazją do dziękczynienia za życie i dzieło Papieża, a także prośby do Boga przez jego wstawiennictwo za nasze rodziny, chorych, cierpiących, osoby starsze, za dzieci i młodzież, a także o powstrzymanie szerzenia się pandemii. Triduum modlitewne może być dobrą sposobnością, aby pomóc wiernym w odnalezieniu się w »nowej normalności« i zaproszeniu ich do powracania do praktykowania sakramentów świętych w kościołach" – czytamy we wskazaniach pastoralnych biskupa Libery skierowanych do księży.

Proponuje, aby przebieg triduum był następujący:

Sobota 16 maja – dzień pod hasłem: "Pamięć i tożsamość"

 • Należy umożliwić wiernym możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty przez zorganizowanie dłuższego dyżuru w konfesjonale, także na świeżym powietrzu.
 • W ciągu dnia można wziąć pod uwagę możliwość udzielania spowiadającym się Komunii św. w różnych godzinach.
 • Przez cały dzień w kościołach powinna trwać adoracja Najświętszego Sakramentu.
 • Warto w tym dniu zwiększyć liczbę odprawianych Mszy św.
 • Wieczorem o godz. 21 we wszystkich kościołach diecezji Apel Jasnogórski w intencji ojczyzny.

Niedziela 17 maja – dzień pod hasłem: "Przekroczyć próg nadziei"

 • Można przygotować dźwiękowe nagrania przemówień papieskich, by udostępniać je wiernym za pomocą urządzeń audio między Mszami św.
 • W kościołach podczas Mszy św. będzie czytany list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.
 • O godz. 21 we wszystkich kościołach diecezji Apel Jasnogórski w intencji rodzin i parafii.

Poniedziałek 18 maja – dzień pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy!"

 • W miarę możliwości w parafiach przez cały dzień powinny zostać zaplanowane celebracje wielu Mszy św., aby w taki sposób wierni, z zachowaniem limitów liczbowych, mogli uczcić jubileusz narodzin św. Jana Pawła II.
 • Przez cały dzień, między celebracjami Mszy św., w kościołach powinien być wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament.
 • Wierni powinni mieć możliwość bezpiecznego przystępowania do sakramentu pokuty.
 • O godz. 21 we wszystkich kościołach diecezji Apel Jasnogórski w intencji ochrony życia każdego człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Biskup prosi, aby w klasztorach, w seminarium, w Domu Księży Emerytów i w innych wspólnotach zamkniętych przez trzy dni od 16 do 18 maja trwała nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu, z prośbą o opiekę św. Jana Pawła II nad ojczyzną oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Każdego z tych trzech dni o 21.37 mają bić wszystkie dzwony w kościołach. Widzialnym znakiem przeżywanego triduum mają być flagi narodowe i kościelne wywieszone przy kościołach i przy domach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama