Płockie muzea udostępniają już swoje ekspozycje do zwiedzania, ale pamiętajmy o ograniczeniach wynikających z zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Po weekendzie majowym, w ramach drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, powoli wznawiają pracę placówki kultury, w tym muzea. W Płocku po kilkutygodniowej kwarantannie otwierają swoje podwoje: Muzeum Diecezjalne oraz Muzeum Mazowieckie. Jednocześnie zarządy placówek przypominają o zasadach bezpieczeństwa i obostrzeniach, które obowiązują podczas zwiedzania.
Przez ostatnie tygodnie instytucje kultury żyły głównie w internecie. - W czasie zamknięcia prowadziliśmy działalność na Facebooku i staraliśmy się w jakiś sposób utrzymać kontakt ze zwiedzającymi. Jednak bardzo czekaliśmy na ten moment, gdy będziemy znów mogli udostępnić nasze ekspozycje zwiedzającym. Jest to możliwe już od dzisiaj. Zachęcamy do indywidualnego odwiedzania - mówi Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, gdzie można podziwiać m.in. słynną "Madonnę Arabską" i wystawę "Chrystus w sztuce".
Zwiedzający mogą też znów wejść do Skarbca, do którego właśnie wróciły z wystawy na Wawelu bezcenne płockie eksponaty, w tym Herma św. Zygmunta oraz kielich i patena Konrada Mazowieckiego.
Ekspozycje zarówno w starym, jak nowym budynku Muzeum Diecezjalnego w można oglądać indywidualnie od wtorku do piątku od 10.30 do 14.00 oraz w soboty od 10.00 do 16.00. W każdym z nich może przebywać do 30 osób. Przy ekspozycjach zostały umieszczone pojemniki z płynem przeznaczonym do dezynfekcji rąk, a zwiedzający muszą mieć na sobie własne maseczki i rękawiczki ochronne. Ponadto na każdej ekspozycji ustalony został nowy, bezkolizyjny kierunek zwiedzania.
Podobnie Muzeum Mazowieckie i jego oddziały udostępniają po kwarantannie swoje zbiory. Od dzisiaj od 11.00 do 17.00 czynne są jego siedziba w kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8, a także Spichlerz na Kazimierza Wielkiego oraz Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka. Od środy w tych samych godzinach będzie już można odwiedzić Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego we Wiączeminie Polskim i Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.
Również w tych obiektach muzealnych zwiedzający proszeni są o zachowanie zasad bezpieczeństwa, w tym zakrywanie nosa i ust, zachowanie dwumetrowego dystansu, dezynfekcję rąk. Niestety, nie będzie można w tej sytuacji dotykać multimediów. Wszystko to, jak podkreślają muzealnicy, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gości.
Warto przypomnieć, że w tym roku nie odbędą się wielkie masowe akcje, jak Noc Muzeów, która przyciągała do tysiące zwiedzających. W Płocku nie będzie też Dni Historii Płocka.
am