Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ciechanów. Prawie milion złotych dla lokalnego biznesu

Władze Ciechanowa wspierają dotkniętych pandemią koronawirusa lokalnych przedsiębiorców. Przygotowały dla nich ulgi, ale, niestety, kosztem ograniczenia niektórych wydatków miejskiego samorządu.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński już w marcu zapowiadał, że lokalni mali i średni przedsiębiorcy będą mogli na wniosek skorzystać z odroczenia płatności podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu, od marca do maja włącznie lub rozłożenia tych podatków na raty, odsetki od zaległości będą mogły być umarzane na wniosek przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, mieli być zwolnieni z czynszów za ten okres. Zawieszone zostało też na trzy miesiące pobieranie opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek letni. - W przypadku pojawienia się nowych regulacji prawnych, miasto będzie reagowało na bieżąco i przekazywało kolejne informacje – zapowiadała Paulina Rybczyńska, rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta.

W Hali Targowej Bloki, gdzie od kilku tygodni działają tylko stoiska warzywniczo-owocowe, spożywcze oraz z chemią i kosmetykami – kupcy z pozostałych branż zostali zwolnieni z czynszu za swoje stoiska.

Pod koniec kwietnia przyszła kolej na kolejne posunięcia, które w zamyśle władz Ciechanowa mają pomóc lokalnemu biznesowi przetrwać trudny okres. - 17 różnych branż prowadzących działalność gospodarczą na terenie Ciechanowa, które najmocniej ucierpiały z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd w czasie stanu epidemii, będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości za drugi kwartał 2020 roku. Koszt nowej formy wsparcia dla budżetu miasta to blisko milion złotych - informuje Paulina Rybczyńska.

Chodzi o restauracje i inne placówki gastronomiczne, hotele, sale weselne, sklepy sprzedające odzież i obuwie, siłownie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, solaria, salony tatuażu, działalność fotograficzną, naprawę zegarków, działalność turystyczną, rozrywkową, naprawę obuwia, prowadzenie targów i wystaw, kwiaciarnie, księgarnie. To między innymi te firmy skorzystają na czasowym zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

- Zwolnienie, zgodnie z obowiązującym prawem (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) nie może objąć osób wynajmujących przestrzenie pod prowadzenie tych działalności.

Właściciel nieruchomości musi równocześnie w niej prowadzić daną działalność, aby skorzystać ze zwolnienia - wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Miasta. - Podana działalność musi być główna dla danego przedsiębiorcy, aby skorzystać ze zwolnienia.

Ratusz zdecydował, że wnioskowanie o zwolnienie będzie do minimum ograniczało formalności po stronie przedsiębiorców. Nie będzie konieczności udowadniania spadku dochodów we wskazanym okresie w stosunku do poprzednich miesięcy.

- Przedsiębiorcy działający w wymienionych branżach, ubiegający się o udzielenie pomocy wynikającej z niniejszej uchwały, rekompensującej negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 będą mogli składać zgłoszenia na specjalnych uproszczonych drukach (do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miasta https://www.umciechanow.pl/main/aktualnosci/Kolejna-pomoc-od-miasta-dla-przedsiebiorcow/idn:6445 ) już od 5 maja - wyjaśnia Paulina Rybczyńska. Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć: 1. zgłoszenie zamiaru korzystania ze zwolnienia; 2. informację (dot. osób fizycznych) albo korektę informacji albo informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w której wykazuje zwolnienie lub deklarację (dot. osób prawnych) lub korektę deklaracji na podatek od nieruchomości; 3. formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, niezbędny do udzielenia pomocy publicznej.

Władze Ciechanowa oceniają ubytek dochodów miasta z tytułu podatku od nieruchomości wynikający z zastosowania zwolnienia na ok. 950 tys. zł. Dlatego prezydent Krzysztof Kosiński zdecydował o cięciach w wydatkach. Będą one miały miejsce w administracji (385 tys. zł), promocji (40 tys. zł), kulturze (110 tys. zł), sporcie (70 tys. zł), budżecie obywatelskim (80 tys. zł), utrzymaniu zieleni (90 tys. zł), iluminacji okazjonalnej (25 tys. zł), zakupie nowych eksponatów do Parku Nauki Torus (150 tys. zł).

- Projekt uchwały wprowadzającej przedmiotowe rozwiązanie będzie przedmiotem obrad majowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ciechanów - informuje rzeczniczka ratusza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy