Nowy numer 43/2020 Archiwum

Uroczystości komunijne przełożone na jesień

Pierwsza Komunia Święta i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych zostały przełożone na okres po wakacjach - informuje Kuria Diecezjalna Płocka.

Wszystko ma związek z epidemią koronawirusa. – Przygotowanie dzieci na katechezie odbywa się dziś zdalnie i w okrojonej formie, natomiast nie mogą się w ogóle odbywać spotkania w parafiach, w ramach przygotowania bezpośredniego. To wszystko, a przede wszystkim troska o bezpieczeństwo sanitarne, wymusza na nas decyzję o przełożeniu tych uroczystości na okres po wakacjach – mówi ks. Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Oznacza to, że Pierwszą Komunię w tym roku przyjmą dzieci na początku IV klasy, zaś odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych będą przeżywali uczniowie klas V, na początku nowego roku szkolnego.

Poniżej publikujemy komunikat w sprawie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego


Uprzejmie przekazuję, w porozumieniu z Biskupem Płockim, po konsultacjach z kapłanami i katechetami, mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii, że uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego, zostały przeniesione na okres powakacyjny, gdy przywrócone zostanie normalne funkcjonowanie szkół i parafii.

Decyzja podyktowana jest dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz ich najbliższych, a także godnym przeżyciem tych ważnych uroczystości. Nową datę uroczystości ustala proboszcz parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci, które się do nich przygotowują.

Instrukcja o Pierwszej Spowiedzi oraz Komunii Świętej dzieci XLIII Synodu Diecezji Płockiej przypomina, że "odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są rodzice". W obecnej sytuacji tymczasowego zawieszenia w parafiach spotkań formacyjnych oraz ograniczonego kontaktu z katechetami, słowa te są szczególnie aktualne. W związku z tym prosimy rodziców, aby troszczyli się o katechizację dzieci w domu przez wspólną modlitwę i wyjaśnianie prawd wiary.
Płock, dnia 14 kwietnia 2020 r.

Ks. Marek Wilczewski
Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama