Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na różnych frontach pandemii

Udział w patrolach policyjnych, dostarczanie żywności, pomoc niesiona seniorom i kombatantom, oddawanie krwi - terytorialsi, w tym żołnierze mazowieckich brygad, wspierają lokalne społeczności i samorządy w walce z pandemią.

W miarę rozwoju epidemii koronawirusa do walki z jej skutkami włączają się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. To ważny sprawdzian dla tych formacji, powołanych m.in. do obrony i niesienia pomocy lokalnym społecznościom w sytuacji klęsk żywiołowych i katastrof.

Jak informuje ppor. Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, trwają patrole, w których żołnierze wspierają policjantów - dzielnicowych w kontroli osób objętych kwarantanną. Na terenie Płocka w akcji uczestniczą żołnierze 64. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT. Terytorialsi pomagają policjantom w odnotowywaniu potrzeb i oczekiwań tych osób oraz w sprawnym dotarciu do poszczególnych miejsc, gdzie przeprowadzana jest kontrola.

- Od wczoraj 64. batalion w Płocku wspiera we wszystkich działaniach żołnierzy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ponadto 10 żołnierzy tego batalionu zostało oddelegowanych na potrzeby szpitala MSWiA w Warszawie. Jednocześnie cały czas terytorialsi z Płocka współpracują z pracownikami Miejskiego Magazynu Żywności w Sierpcu. Tam rozwieziono już ok. 400 paczek, po 10 kg żywności każda, dla osób potrzebujących - wymienia ppor. J. Maciaszek.

Terytorialsi pomagają też na lotniskach. - 28 żołnierzy plus 3 dowódców z 65 batalionu w Pomiechówku pomaga zabezpieczać stołeczne Lotnisko Chopina, pełniąc dyżury w ramach akcji "Lot do domu". Wcześniej byli tam nasi żołnierze z Radomia i Grójca. Terytorialsi z Pomiechówka wspierają też Wojskowy Instytut Medyczny, dostarczając leki i żywność - informuje rzecznik 6.MBOT.

Żołnierze mazowieckich brygad WOT uczestniczą też w poborze krwi, potrzebnej szczególnie w tym czasie. W płockim RCKiK dwa razy w tygodniu oddają krew żołnierze 64 blp. Terytorialsi z Mazowsza północnego oddawali też krew w Warszawie. - Łącznie żołnierze ze wszystkich batalionów w akcji "Koronawirus" oddali ponad 70 litrów krwi - informuje J. Maciaszek.

W ramach obrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą po raz pierwszy w historii ogólnopolską akcję przeciwkryzysową "Odporna wiosna". - Bierzemy także udział w akcji ukierunkowanej na osoby w wieku 65 plus. Monitorujemy sytuację osób starszych, wymieniamy informacje z ośrodkami pomocy społecznej i stowarzyszeniami - mówi rzecznik 6 MBOT.

Ponadto w WOT zaczął działać punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychicznego (pod nr tel. 800 100 102).

Przypomnijmy, że w działania na terenie północnego Mazowsza włączają się terytorialsi m.in. Płocka i Pomiechówka z 6.MBOT oraz z Ciechanowa z 5.MBOT.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama