Jak się modlić w czasie epidemii?
To wyjątkowa niedziela, gdy biskupi zachęcają, aby osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieci i młodzież wraz z ich rodzicami, oraz ci wszyscy, którzy czują obawę przed zarażeniem, nie przychodzili do kościoła na Mszę św., ale uczestniczyli w nich za pomocą środków społecznego przekazu i przyjęli Komunię duchową.
Zgodnie z zaleceniami przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i biskupa płockiego w czasie nabożeństw nie powinno się gromadzić więcej niż 50 osób. W niektórych parafiach, aby sprostać temu wymogowi, zwiększono liczbę Mszy św., m.in. u ojców klaretynów na płockich Górkach zostaną odprawione dodatkowe Msze św. o 16.00 i 20.00, a np. w Opinogórze k. Ciechanowa dodatkowe trzy. W tej ostatniej parafii wierni nie znajdą w kropielnicach wody święconej, ale tuż obok nich tymczasowo zainstalowane pojemniki z płynem dezynfekcyjnym i instrukcją ich obsługi. W niektórych parafiach, m.in. u św. Stanisława Kostki w Rypinie i w Opinogórze, duszpasterze zachęcają, aby na poszczególne Msze św. przybyli ewentualnie mieszkańcy konkretnych ulic czy miejscowości, aby w miarę możliwości liczba uczestników liturgii rozłożyła się równomiernie na poszczególne godziny i nie przekroczyła 50 osób.
Duszpasterze w wielu parafiach zatroszczyli się o to, aby jedna z Mszy św. była transmitowana drogą internetową na portalu społecznościowym. Tak się stało m.in. w kościele Trójcy Świętej w Mławie. W modlitwie drogą internetową i radiową wsparciem są transmisje w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Ojcowie klaretyni na płockich Górkach przypominają, że jeśli na nabożeństwach zgromadzi się większa liczba wiernych, to przed kościołem będzie się z nimi modlił kapłan, będzie też można skorzystać z sakramentu pokuty i zostanie im udzielona Komunia św. Podobne rozwiązania przewidują m.in. duszpasterze w płockiej farze. U klaretynów od najbliższego poniedziałku kościół będzie otwarty od 7.00 do 20.00. O każdej pełnej godzinie będzie można skorzystać ze spowiedzi oraz przyjąć Komunię św.
Również katedra płocka zaprasza w dni powszednie na Godzinę Świętą: od 15.00 do 16.00. W tym czasie będzie trwał dyżur ks. spowiednika w konfesjonale.
Duszpasterze naszych parafii zwracają się z prośbą, aby z kancelarią parafialną kontaktować się wyłącznie w pilnych sprawach, inne należy odłożyć na potem.
W sanktuarium Matki Bożej w Popowie ks. proboszcz Remigiusz Stacherski przypomina wiernym o otwartym w ciągu dnia kościele oraz o tym, że jedna z kaplic została zamieniona na miejsce sprawowania sakramentu pokuty. – Chciałem, aby penitent i spowiednik, znajdując się w bezpiecznej odległości, w komfortowych warunkach, mogli przeżyć ten sakrament. Dla dzieci przygotowujemy katechezy internetowe – mówi ks. proboszcz.
– Kościołowi potrzeba teraz odwagi, aby przekazać innym, że księża są w świątyniach, że modlą się. Tu chodzi również o wiarę w opatrzność Bożą, o mobilizację do solidarności osobom starszym i potrzebującym pomocy oraz narażonym na niebezpieczeństwo. Niech kościoły będą otwarte, a my ostrożni i dyspozycyjni – akcentuje ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.