Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zarządzenie biskupa płockiego wobec stanu zagrożenia epidemiologicznego

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. do 29 marca, odwołanie rekolekcji parafialnych i szkolnych, przesunięcie celebracji sakramentu chrztu i troska o to, aby w liturgii nie uczestniczyła większa grupa wiernych niż 50 osób, wreszcie otwarte w ciągu dnia kościoły i wieczorna modlitwa na różańcu o ustanie epidemii koronawirusa - to ważne zalecenia bp. Piotra Libery na najbliższy czas.

Pilne zarządzenie bp. Piotra Libery zostało opublikowane wkrótce po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego i w odpowiedzi na komunikat abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Dokument składa się z 13. konkretnych punktów, które powinni przestrzegać zarówno księża, jak i wierni świeccy. Ważna uwaga znajduje się w ostatnim punkcie tego zarządzenia, które biskup płocki podpisał 13 marca.

Unikajmy w tym trudnym czasie zabobonnego i magicznego podejścia do wiary, typowego dla religii pierwotnych. Katolicy zawsze wyróżniali się właściwym pojmowaniem relacji wiary i rozumu. Nie odwołujmy się do proroctw i przepowiedni, a trzymajmy się zdrowej nauki (por. 2 Tes 2,15), pamiętając, by być zawsze gotowymi na przyjście Pana.
Dni, w których koronawirus wystawia na próbę wiarę i wytrwałość wielu osób, dają nam okazję do coraz pełniejszego rozumienia, jak bardzo ważne jest odkrywanie Chrystusa nie tylko w sakramentach świętych, ale także w służbie drugiemu człowiekowi. Zdajmy ten egzamin z solidarności społecznej, budowania więzi i patriotyzmu. Ufajmy, że gdy przyszło nam zmierzyć się z tajemnicą zła moralnego i fizycznego, pozwoli nam to jeszcze bardziej zawierzyć nas i nasze rodziny Bożemu Miłosierdziu, przez wstawiennictwo Maryi, przyzywanej jako Uzdrowienie chorych.

____________________________________
Cała treść dokumentu na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama