Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ciechanów. Startuje filia "Metanoi"

Centrum Psychologiczno-Pastoralne rozpoczyna swoją działalność w mieście nad Łydynią. Pod koniec miesiąca startują pierwsze projekty w nowej siedzibie przy kościele farnym.

W odświeżonych wnętrzach kamienicy przy ul. ks. Ściegiennego 18, będzie można znaleźć pomoc psychologa, prawnika, terapeuty uzależnień, mediatora czy spędzić wartościowy weekend na kursie dla narzeczonych, a przy tym ciechanowska filia nie będzie kalką instytucji z Płocka. Współpraca z Urzędem Miasta zaowocowała projektami, dopasowanymi do potrzeb mieszkańców miasta. 

Centrum od początku miało wsparcie prezydenta miasta, Krzysztofa Kosińskiego. Dzięki temu część projektów będzie realizowana wspólnie z tutejszymi instytucjami. Już pod koniec ubiegłego roku, kiedy plany utworzenia filii w Ciechanowie stały się realne, Elżbieta Muzińska, kierownik Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień nie ukrywała, że cieszy się, z powstania kolejnego miejsca, które w regionie będzie wspierać osoby w potrzebie.

– Im więcej ofert pomocy będzie w mieście, czy to dla rodzin w kryzysie, czy dla osób z uzależnieniami, tym lepiej – mówiła w rozmowie z "Gościem Płockim". Owocem tej deklarowanej współpracy będzie prowadzona przez specjalistów grupa DDA. W ofercie znalazły się także warsztaty  teatralno-terapeutyczne dla podopiecznych ciechanowskiej Placówki Wsparcia Dziennego, w które zaangażują się aktorzy Teatru Form Wielu z Płocka.

Koordynatorem Metanoi w dawnym "katoliku" został ks. Maciej Szostak, kapelan szpitala w Ciechanowie, który już w kwietniu poprowadzi pierwsze spotkania dla narzeczonych, a z czasem zajmie się także mediacjami.- To coś zupełnie innego od tego, co robię w szpitalu, natomiast te dwa miejsca są po to, żeby być bliżej ludzi. Poza kursami dla narzeczonych, będzie też funkcjonowało coś w rodzaju "pogotowia duchowego". Okazało się, że w Ciechanowie brakuje miejsca, gdzie można by porozmawiać z kapłanem poza konfesjonałem, poza murami kościoła - opowiada ks. M. Szostak.

Ważne zadanie czeka także ks. Tomasza Deca, wikariusza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej, który pomoże młodzieży zrobić "Krok naprzód". Właśnie tak zatytułowano projekt, który kapłan będzie realizował w Ciechanowie. – Wspólnie z młodzieżą będziemy realizować pewne etapy, kroki. Podejmiemy próbę poradzenia sobie z przezwyciężaniem samotności, brakiem pewności siebie, trudnościami w nawiązywaniu relacji oraz problemami w kontaktach z rodzicami. Podczas każdego spotkania będzie towarzyszył nam psycholog, który poprowadzi warsztaty – mówi ks. T. Dec.

Informacje o spotkaniach i aktualnych projektach: https://www.facebook.com/1kroknaprzod/ ; http://cpp-metanoia.com.


 

Więcej przeczytasz w 11 numerze "Gościa Płockiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama