Nowy numer 47/2020 Archiwum

Święty pielgrzym w Dąbrowie k. Mławy

Relikwiarz Jana Pawła II wyruszył w drogę, by "odwiedzić" miejscowości parafii św. Stanisława BM - peregrynacja zakończy się w maju świętowaniem 100. rocznicy papieskich urodzin.

To "pielgrzymowanie" po parafii jest jednym z pomysłów na lepsze przeżycie Roku Jana Pawła II, który w Dąbrowie k. Mławy zapowiada się bardzo intensywnie. – To nasze wotum wdzięczności za papieża Polaka, który wprowadził nas w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Nie chciałbym, abyśmy zapomnieli, czego nas nauczał, dlatego od stycznia rozpoczął się cykl kazań tematycznych opartych na papieskim nauczaniu. Również w szkole przypominamy sobie z dziećmi papieskie listy. To ważne, abyśmy jego naukę zaczęli przekładać na naszą codzienność – mówi ks. Jacek Gołębiowski, proboszcz parafii w Dąbrowie.

Relikwiarz co sobotę będzie "odwiedzał" wyznaczone miejscowości w parafii, pozostając tam przez 12 godzin. Po porannej Mszy św., z udziałem mieszkańców wiosek przeżywających peregrynację, strażacy uroczyście przewiozą go w wyznaczone miejsce, gdzie będzie trwała całodzienna modlitwa wspólnoty i rozważania zaproponowane w przygotowanym modlitewniku. Czas nawiedzenia potrwa aż do wieczornego apelu, po którym w procesji ze świecami mieszkańcy odprowadzą relikwie do granic wioski, skąd strażacy zabiorą je do kościoła.

Ksiądz Jacek Gołębiowski liczy na duchowe i modlitewne ożywienie za przyczyną świętego papieża. – Podczas peregrynacji modlimy się za wstawiennictwem Jana Pawła II, prosząc m.in. za małżeństwa i rodziny, za chorych i cierpiących, o przebaczenie i pokój w rodzinach, za ojczyznę, za dzieci nienarodzone i o świętość naszej parafii. W przygotowanym modlitewniku umieszczone są także papieskie teksty, pomocne do poprowadzenia rozważań – wylicza proboszcz z Dąbrowy.

Peregrynacja potrwa do 18 maja i zakończy się wspólnym świętowaniem 100. rocznicy papieskich urodzin. – To był wielki duszpasterz i wychowawca, także mojego kapłaństwa. To będzie prawdziwe święto wiary – zapewnia ks. J. Gołębiowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama