Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dla uczczenia i zrozumienia

Podczas zbliżających się obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Płocku i gminie Nasielsk zostaną odsłonięte tablice upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego działających po wojnie na Mazowszu Północnym.

W gminie Nasielsk tablica upamiętniająca żołnierzy wyklętych zostanie odsłonięta w niedzielę 1 marca. Organizatorzy zapraszają na początku do Popowa Borowego na ceremonię złożenia kwiatów przy krzyżu ku czci żołnierzy NZW z patrolu por. Władysława Grudzińskiego ps. Pilot (przy drodze woj. nr 622), która rozpocznie się o 10.45. O godz. 11.30 w kościele parafialnym w Nunie zostanie odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych i to właśnie tam zostanie odsłonięta i poświęcona tablica dedykowana żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z patrolu "Pilota", należącego do oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój.

W Płocku, podczas obchodów zaplanowanych w najbliższą sobotę 29 lutego, taka tablica memoratywna zostanie odsłonięta na murze Zakładu Karnego (ok. godz. 14). Płockie więzienie to jedno z miejsc martyrologii żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej; tu m.in. w grudniu 1951 r. zamordowano Edwarda Szałańskiego ps. Tygrys, ostatniego dowódcę Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ziemi płockiej, jednego z najbliższych współpracowników "Słonego" i "Cacki".

Płockie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ, rozpoczną się Mszą św. w katedrze, o godz. 12, a zakończą wieczorem, zapaleniem zniczy przed tablicą poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz ogniskiem patriotycznym przy kościele św. Józefa Rzemieślnika na tzw. Cholerce, przy ul. Górnej (ok. 18.45).

To nie koniec tych obchodów, bo 3 marca, o godz. 17 w płockim Muzeum Mazowieckim odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone książce Pawła Felczaka, prezesa SH im. 11 GO NSZ, historyka i nauczyciela w płockiej "Jagiellonce". To obszerna, znakomicie udokumentowana publikacja o działalności oddziału Franciszka Majewskiego ps. Słony, w latach 1947-1949. Jak pisze sam autor we wstępie do książki, Franciszek Majewski "był na pewno jedną z ważniejszych postaci Mazowsza Płockiego związanych zarówno z antyniemiecką konspiracją niepodległościową z okresu II wojny światowej, jak i drugą konspiracją, antysowiecką, działającą po 1945 r." Publikacja, przygotowywana przez 3 lata w oparciu o szeroką kwerendę historyczną, koncentruje się na akcjach bojowych, ekspropriacyjnych, czyli zaopatrzeniowych i likwidacyjnych oddziału w wymienionym okresie. Autor przyznaje, że jest orędownikiem pamięci o żołnierzach wyklętych, ale w książce "stara się unikać ocen i skupiać na opisie materiału faktograficznego". Wyraża też nadzieję, że czytelnicy tej pracy "dostrzegą w żołnierzach por. Franciszka Majewskiego  ludzi, którzy jako ostatni na Mazowszu Północno - Zachodnim próbowali w latach 1945-1949 stawić opór idącemu ze Wschodu barbarzyństwu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy