Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ciechanów. Zmarł ks. Ludomir Kokosiński

W niedzielne popołudnie zmarł ks. infułat Ludomir Kokosiński, prepozyt Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej i emerytowany proboszcz parafii św. Tekli w Ciechanowie.

Ksiądz infułat zmarł w 86. roku życia i 60. roku kapłaństwa. Ostatnie 40 lat spędził w Ciechanowie, gdzie był proboszczem w klasztorku i duszpasterzem cenionym w całym mieście.

Uroczystości pogrzebowe ks. Kokosińskiego rozpoczną się w Środę Popielcową Mszą św. z udziałem księży kanoników Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej o 19.30 w kościele św. Tekli w Ciechanowie. Mszy św. pogrzebowej w czwartek 27 lutego o 11.00 będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski. Po zakończeniu liturgii kondukt pogrzebowy przejdzie na cmentarz katolicki przy ul. Płońskiej, gdzie ciało ks. infułata zostanie złożone w grobie.

Ksiądz Ludomir Kokosiński urodził się 14 czerwca 1934 r. w parafii Blichowo k. Płocka. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Płocku i tu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. 19 czerwca 1960 r. z rąk bp. Tadeusza Pawła Zakrzewskiego wraz z dziewięcioma kolegami rocznikowymi przyjął święcenia kapłańskie w płockiej katedrze. Przez sześć pierwszych lat kapłaństwa pracował jako wikariusz w Nasielsku, następnie na dwa lata został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w sierpeckiej farze. W 1968 r. został proboszczem w Jońcu k. Płońska. Od 1980 do 2009 r. był proboszczem parafii św. Tekli w Ciechanowie. Pełnił również funkcję wicedziekana dekanatu ciechanowskiego, a następnie dziekana dekanatu ciechanowskiego południowego. Po przejściu na emeryturę pozostał w Ciechanowie do końca swego życia.

Był duszpasterzem wielu środowisk, m.in. kapelanem w Domu Pomocy Społecznej w Krubinie i w ciechanowskiej Policji, zaś na początku swego proboszczowania w Ciechanowie wspierał w mieście rodzącą się Solidarność. Do historii przeszła wielka Msza na ciechanowskim stadionie zorganizowana właśnie przez ks. Kokosińskiego na początku lat 80., z udziałem ówczesnego biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. Pod koniec lat 80. pod jego egidą powstało Katolickie Stowarzyszenie "Politicus", skupiające osoby zaangażowane opozycyjnie wobec ówczesnej władzy. To z tego środowiska wywodził się m.in. Andrzej Wojdyło - pierwszy niekomunistyczny wojewoda ciechanowski. Ksiądz Kokosiński był uhonorowany wieloma odznaczeniami, był również członkiem Towarzystwa Ziemi Ciechanowskiej. W 1996 roku był laureatem nagrody im. Franciszka Rajkowskiego i związanego z nią tytułu "Ciechanowianina Roku".

Od 1982 r. był kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, a od 2011 r. jej prepozytem, czyli przewodniczącym tego kapłańskiego gremium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama