Nowy numer 13/2020 Archiwum

Płock. Spotkanie z jedyną w Polsce rabinką

Gościem spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich była rabinka Małgorzata Kordowicz z Warszawy.

Kim jest rabin albo rabinka? – pytano w czasie spotkania. – To nauczyciel i przewodnik w modlitwie synagogalnej, ale nie jest to odpowiednik księdza w Kościele rzymskokatolickim. Rabina nie obowiązuje więc celibat, co więcej zaleca się, aby w swoim życiowym doświadczeniu, wyjaśniając Torę i tradycje żydowskie, była to osoba zaprawiona w życiu rodzinnym. Dobrze, jeśli taka osoba umie śpiewać, aby dobrze intonować modlitewne wezwania – mówiła w Płocku Małgorzata Kordowicz.

Rabinka opowiadała o długim procesie emancypacji kobiet w judaizmie konserwatywnym, w wyniku którego w 1984 roku dopuszczono je do seminariów rabinackich i w konsekwencji do możliwości pełnienia funkcji rabina w społeczności żydowskiej. Zwróciła jednak uwagę na opory, z jakimi do tej kwestii podchodzi ortodoksyjny świat żydowski. – To również wciąż coś nowego na polskim gruncie, gdzie przez wiele dziesięcioleci, z powodu Holocaustu, była przepaść między pokoleniami duchownych żydowskich – zwróciła uwagę.

Kordowicz przybliżyła niektóre aspekty wiary żydowskiej. Mówiła m.in. o popularnych świętach i proponowała, aby zamiast określenia "Stary Testament", używać w dialogu chrześcijańsko-żydowskim określenia "Pierwszy Testament". Podzieliła się też swym ulubionym fragmentem biblijnym, który wiele mówi o roli kobiety. Jest nim historia wyjścia Izraela z ziemi egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone, albo lepiej – przez Morze Trzcin – bo takie jest raczej oryginalne znaczenie tej nazwy, gdy po tym cudownym przejściu siostra Mojżesza Miriam wziąwszy bębenek zaczęła wraz z innymi kobietami śpiewać pieśń na cześć Pana (Wj 15,20-21).

Małgorzata Kordowicz jest związana z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym w Nowym Jorku i jako pierwsza Polka została rabinką. Jest absolwentką Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczyła języka hebrajskiego na uczelniach w Warszawie i Lublinie. Wydała dwie książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci – pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem po II wojnie światowej, oraz wzbogacony o część współczesną reprint elementarza do nauki hebrajskiego z początku XX wieku.

Chętni będą mogli ponownie spotkać się z panią rabin już za miesiąc – wtedy Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku organizuje panel na temat "Kobiety w religiach świata".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama