Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Miasto-bohater będzie świętować

W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej określanej mianem Cudu nad Wisłą, a dla płocczan to przede wszystkim wielka rocznica bohaterskiej obrony ich miasta przed bolszewikami. Jak będzie wyglądało to świętowanie?

Powstał miejski kalendarz głównych wydarzeń i towarzyszących inicjatyw obchodów 100. rocznicy obrony Płocka, za którą marsz. Józef Piłsudski odznaczył miasto Krzyżem Walecznych. W najbliższych miesiącach zaplanowano wiele wydarzeń i przedsięwzięć, wśród których znajdą się m.in. widowiska historyczne (w tym rock opera), gra miejska, plener artystyczny, wydarzenia sportowe, posadzenie dębu pamięci czy wspólne zdjęcie płocczan. To także inicjatywy, takie jak wystawy, koncerty, promocje książek poświęconych bohaterom obrony Płocka.

Już w maju Chorągiew ZHP zaprosi płocczan na piknik rodzinny i grę miejską. W święto narodowe Trzeciego Maja na Starym Rynku będzie można obejrzeć widowisko historyczno-muzyczne, przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła".

Kulminacją tych obchodów będą oczywiście wydarzenia w sierpniowe dni, począwszy od rekonstrukcji historycznej (2 sierpnia, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej). W święto Wojska Polskiego po uroczystościach liturgiczno-patriotycznych w katedrze płockiej i przy Płycie Nieznanego Żołnierza będzie można wziąć udział w plenerze artystycznych przygotowanym przez Płocką Akademię Rękodzieła oraz 5. Międzynarodowym Biegu Obrońców Płocka (Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit).

18 sierpnia, czyli w dniu, gdy dokładnie 100 lat temu mieszkańcy miasta odpierali ataki bolszewickiej hordy, współcześni płocczanie będą modlić się i oddawać hołd bohaterom na Cmentarzu Garnizonowym oraz w miejscach pamięci. Tego dnia odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu HZPiT "Dzieci Płocka", zostanie zrobiona wspólna fotografia i zaprezentowany pokaz multimedialny. Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS posadzi dąb pamięci.

W sierpniu Płock znajdzie się także na trasie wielkiej imprezy kolarskiej - Tour Bitwa Warszawska 1920 organizowanej przez Klub Kolarski Panorama Warszawa.

Na 5 września zaplanowano wielkie, bezpłatne widowisko teatralno-muzyczne w amfiteatrze - rock operę, w którym wezmą udział zawodowi artyści i płocczanie skupieni w różnych grupach i zespołach. Widowisko będzie prezentowało losy oraz trud i poświęcenie bohaterów obrony Płocka w 1920 r.

Swoje propozycje przygotowują też instytucje kulturalne miasta. W Książnicy Płockiej, już w kwietniu zostanie otwarta wystawa poświęcona rodzinie jednego z najmłodszych bohaterów 1920 r. - Tadzia Jeziorowskiego. W czerwcu biblioteka zaprosi mieszkańców i gości na kolejną odsłonę Kuchni Literackiej - pod tytułem "W kuchni Jeziorowski". Postać Tadzia Jeziorowskiego i jego wojenne losy będą też tematem mobilnej gry miejskiego dla młodzieży. Z kolei Płocka Galeria Sztuki planuje pokazy filmów z tamtego okresu, w dwóch cyklach: "Wiosna w Starym Kinie" oraz "Jesień w Starym Kinie". Podczas pokazów będzie można zobaczyć polskie filmy fabularne z lat 20. i 30 ubiegłego wieku, w tym: "Cud nad Wisłą", "Zew morza", "Warszawska niedziela", "Dziś mamy bal".

W programie obchodów znalazły się też dwa wielkie koncerty Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses w katedrze. Pierwszy, podczas uroczystości 3 maja będzie też upamiętniał 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, drugi natomiast we wrześniu ma podkreślać znaczenie obrony Płocka w kontekście wojny polsko-bolszewickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy