Nowy numer 48/2020 Archiwum

Alternatywa dla paliw kopalnych

Podczas konferencji Chemia 2020 w Płocku podpisano list intencyjny w sprawie tworzenia infrastruktury tankowania wodoru.

Wodór z zaledwie godzinnej produkcji płockiej rafinerii wystarczy do zasilenia m.in. ciężarówki, która mogłaby przejechać 7 tys. km, lub też 16 autobusów miejskich na cały dzień pracy.

Tak tłumaczy wydajność i korzyści z paliwa wodorowego PKN Orlen, który podpisał właśnie list intencyjny z gminą miastem Płock. Płocki koncern, który buduje już stacje wodorowe w Niemczech, ma stworzyć dla miasta infrastrukturę tankowania wodoru przeznaczoną dla pojazdów komunikacji miejskiej i usług publicznych. Z kolei miasto zobowiązuje się do zwiększenia udziału pojazdów zeroemisyjnych w swojej flocie. Jak informuje koncern, obecnie zakład rafineryjny wytwarza ok. 45 ton wodoru na godzinę, z czego większość zużywana jest na potrzeby procesów produkcyjnych.

Na razie będzie to wodór „szary”, produkowany z gazu, który wymaga doczyszczenia, dlatego koncern rozpoczął już realizację odpowiedniej instalacji, która od przyszłego roku pozwoli na wprowadzenie na rynek paliwa będącego zieloną alternatywą dla paliw kopalnych. Jednocześnie PKN Orlen rozwija technologię magazynowania, transportowania i dystrybuowania paliwa wodorowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama