Nowy numer 08/2020 Archiwum

Kolejne miasto w powiecie płońskim?

Radni przyjęli stosowny wniosek, który jest pierwszym z kroków przybliżających Sochocin do odzyskania praw miejskich utraconych przed 150 laty.

Do końca lutego potrwają konsultacje społeczne, które zweryfikują, czy mieszkańcy chcą, aby mazowiecka miejscowość odzyskała przywileje miejskie, które utraciła po 1869 roku.

- Byliśmy miastem przez 484 lata. W jednym z warszawskich muzeów przechowywany jest historyczny akt z 1385 r. nadający miejscowości prawa miejskie, jego kopię mamy w naszej Izbie Guzikarstwa. Sochocin był swego czasu miastem powiatowym i to bardzo rozległym, bo Czerwińsk n. Wisłą należał do jego granic. To sprawa ambicji. Robimy to dla kolejnych pokoleń - powiedział Jerzy Ryziński, wójt gminy.

Sochocin podobnie jak Czerwińsk n. Wisłą, utracił swoje przywileje w wyniku carskiej reformy administracyjnej po 1869 roku. Gminę zamieszkuje ok. 6 tys. osób, a w samym Sochocinie żyje prawie 2 tys. z nich. Mazowiecka miejscowość mogłaby zostać miastem najwcześniej 1 stycznia 2021 r. i byłaby czwartym miastem w powiecie płońskim.

Przedwojenny Sochocin słynął z rzemiosła, które rozwijało się w okolicy. Wśród różnych profesji na wyróżnienie zasługuje produkcja guzików z muszli rzecznych, która doczekała się upamiętnienia w miejscowym muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama