Nowy numer 08/2020 Archiwum

Pierwsze takie dyktando w Przasnyszu

Z meandrami ojczystej ortografii zmierzyła się grupa mieszkańców miasta nad Węgierką.

Pierwsze Przasnyskie Dyktando zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Nałkowskiej. Pomysłodawcą ortograficznego sprawdzianu dla dorosłych był, jak mówiła dyrektor biblioteki Małgorzata Sobiesiak, burmistrz Łukasz Chrostowski, pod którego patronatem wydarzenie to się odbyło.

Do rywalizacji o statuetkę Mistrza Ortografii stanęło dwanaście pań i jeden pan. Przyszło im zmierzyć się z niełatwym tekstem przygotowanym przez polonistkę Ewę Jędryszczak, która go również podyktowała oraz przewodniczyła konkursowemu jury. Bohaterami dyktanda są "ośmioipółletni Grześ" i jego "chyży wyżeł", którzy "niezrażeni przykrą aurą, ruszyli żwawo spod Klasztoru [Ojców] Pasjonistów w kierunku osiedla Orlika, szukając ulicy Pukiańca". Podczas naszpikowanej zagadkami ortograficznymi z "u" i "ó", "ż" i "rz" oraz "h" i "ch" wędrówki przez miasto przeżywają oni niezwykłe spotkanie z jego legendarnym założycielem, młynarzem Przaśnikiem. W tekście znalazło się też wiele współczesnej polszczyzny. "Nie muszę hakować, hejtować, lajkować, trollować i być online na Fejsie – pomyślał Grześ" – wybrzmiało pod koniec dyktanda.

Przasnyskim Mistrzem Ortografii została Katarzyna Bugaj, zaś statuetki wicemistrzów trafiły do Teresy Mendrzyckiej i Barbary Wójcickiej.

Oczekiwanie na ogłoszenie werdyktu jury uczestnikom dyktanda oraz licznie przybyłym gościom umilił koncertu pieśni i tańców kurpiowskich w wykonaniu kapeli Miód na Serce.

Organizatorzy przasnyskiego dyktanda zapewniają, że kolejne jego edycje będą odbywały się co roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama