GN 4/2023 Archiwum

Szczególny rok w Mławie i Gozdowie

Św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem roku w stolicy ziemi zawkrzeńskiej i w podpłockiej gminie.

Radni miejscy w Mławie i gminni w Gozdowie k. Sierpca podjęli decyzję o ustanowieniu św. Jana Pawła II patronem roku 2020 na terenie ich jednostek samorządowych. Oczywiście w roku 100. rocznicy urodzin papieża Polaka taką decyzję podjął przede wszystkim Sejm RP, lecz są miejsca w naszej diecezji, które chcą podkreślić, jak ważna była i wciąż pozostaje rola Jana Pawła II.

"Wpisując się w ogólnopolskie obchody tej wyjątkowej rocznicy i całego roku 2020, Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie ma wielką intencję, ażeby uhonorować i przybliżyć mławianom w naszym mieście i w powiecie mławskim osobę św. Jana Pawła II w wymiarze życia, pracy, dzieł oraz wielkości i znaczenia dziedzictwa Jego Pontyfikatu i Świętości dla Polski, Europy i Świata" - napisano we wniosku do rady miasta.

- Od lat organizujemy obchody przy papieskim obelisku w centrum Gozdowa. Umieściliśmy na nim napis św. Jana Pawła II "Pamiętaj o korzeniach", bo uważamy, że jeśli będziemy wierni wartościom i miejscom, z których wyrośliśmy, uczynimy więcej dobra. Chcemy, aby owocem tego papieskiego roku było m.in. powstanie ośrodka dla osób z niepełnosprawnością, który zostanie utworzony w budynku dawnej szkoły w Ostrowach. Będzie on nosił imię papieża Polaka - mówi Dariusz Kalkowski, wójt gminy Gozdowo.

W 1999 roku gmina Gozdowo nadała papieżowi Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo. To samo uczyniła Mława w 2003 roku.

Dodatkowo w Mławie decyzją miejskich radnych uchwalono, że w bieżącym roku patronem będzie ks. Wawrzyniec Stanisław Benik, mławski proboszcz, który był u początków nabożeństwa Gorzkich Żali i je propagował. W tym roku przypada 300. rocznica jego śmierci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy