Kolejna edycja Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przeszła do historii, potwierdzając wartość oraz potrzebę wspólnych spotkań przy muzyce.
- Cieszę się, że chóry naszej diecezji prezentują tak wysoki poziom muzyczny. To wielka wartość i przywilej służyć swoim śpiewem, pomagać innym przeżywać liturgię Mszy św. - mówił ks. Łukasz Mastalerz SDB, gospodarz parafii Zwiastowania NMP w Czerwińsku n. Wisłą.
Festiwal, we wnętrzach romańskiej bazyliki, organizowany jest od pięciu lat. Sobotnie spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana w intencji żyjących oraz zmarłych chórzystów. Następnie każdy ze zgłoszonych chórów zaśpiewał po dwa utwory, wybrane z repertuaru kolęd i pastorałek. - Ten festiwal dedykowany jest chórom działającym amatorsko przy parafiach naszej diecezji. Każdy może wziąć udział w naszym muzycznym spotkaniu. Każda edycja jest inna. W każdej pojawiają się nowe chóry. Staramy się być obiektywni, dlatego również skład jury co roku rotuje. To spotkanie to także okazja do wymiany doświadczeń i zacieśniania więzi pomiędzy osobami muzykującymi w diecezji – opowiada Przemysław Ziółkowski, pomysłodawca wydarzenia, dyrygent czerwińskiego chóru.
Tegoroczna edycja była dość kameralna, ale frekwencję rekompensował poziom wykonywanych utworów. Jury wysłuchało czterech chórów. Szczególną uwagę zwracano na walory i możliwości głosowe wykonawców, interpretację utworów, dynamikę oraz frazowanie. Laureatem pierwszego miejsca został Chór Emaus z parafii św. Anny w Strzegowie. Pamiątkowy dyplom oraz puchar w imieniu zwycięzców odebrał Mariusz Usiądek, dyrygent istniejącej od 2013 roku formacji.
W związku z ważnymi zmianami administracyjnymi, jakie od 1 stycznia zaistniały w nadwiślańskiej miejscowości, po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną Wyróżnienie Burmistrza Miasta i Gminy Czerwińsk n. Wisłą, które otrzymał Chór Vox Angelicum z parafii św. Floriana w Proboszczewicach.
- Dla nas jest to festiwal wyjątkowy. Po 150 latach odzyskaliśmy prawa miejskie. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy, że będziemy zawsze współorganizować to wydarzenie. Konkurs, poza nieuniknioną rywalizacją, stwarza doskonałą okazję do spotkania, integracji i wspólnego muzykowania. Warto wspierać takie inicjatywy – mówił Marcin Gortat, burmistrz miejscowości.