Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zakończyła "życie solidarnością pisane"

Zmarła dr Grażyna Przybylska-Wendt - lekarka wielka osobowość i działaczka pierwszej Solidarności, jedyna kobieta w ścisłym prezydium Komisji Krajowej NSZZ "S" w 1981 r.

Jak poinformowała dziś NSZZ Solidarność Regionu Płockiego dr n. med. Grażyna Przybylska-Wendt zmarła 7 stycznia 2020 r. po długiej chorobie. "Odeszła do wieczności wyjątkowa osobowość dla płockiej jak i ogólnopolskiej Solidarności" - czytamy w komunikacie.

Dr Przybylska-Wendt, urodzona w Chojnicach w 1935 r., a od 1973 r. związana  Płockiem, była przede wszystkim wielką ikoną Solidarności, ale też społeczniczką, poetką, kobietą o wielkim intelekcie i silnej osobowości. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1981 r., po 1. Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "S" w Gdańsku, znalazła się w ścisłym gronie Prezydium Komisji Krajowej. Internowana już na samym początku stanu wojennego, przebywała aż w sześciu ośrodkach odosobnienia, m.in. w Gołdapi i Darłówku.

W życiu zawodowym była doktorem nauk medycznych; miała dwie specjalizacje: anastezjologa i medyka sądowego. Była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi Od 1973 r. pracowała w nowo powstałym szpitalu wojewódzkim na Winiarach, gdzie była zastępcą ordynatora oddziału anastezjologii. Pracowała też jako kierownik Miejskiej i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Wrażliwa i wielka społeczniczka. Założyła Stowarzyszenie Hospicyjno-Paliatywne Hospicjum Płockie im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Płocku.  W ostatnim dziesięcioleciu po katastrofie smoleńskiej jako medyk sądowy zaangażowała się w ekspertyzy dotyczące ofiar tej katastrofy.

W życiu prywatnym szczęśliwa mama dwóch córek i babcia. Przy tym wszystkim wrażliwa poetka i świetny satyryk; autorka publikacji naukowych, poetyckich i wspomnieniowych. Na podstawie jej wspomnień z internowana powstała sztuka "Trzynasty dwunasty", wystawiana w płockim Teatrze Dramatycznym i w kilku innych miejscach, m.in. w dawnym obozie internowania w Gołdapi.

Jeszcze w grudniu 2017 r. w płockim NovymKinie Przedwiośnie uczestniczyła w pokazie premierowym filmu "Życie solidarnością pisane", którego była bohaterką, w reżyserii Ewy Górskiej, zrealizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności i Video Studio Gdańsk. Przez ostatnie lata zmagała się z ciężką chorobą.

Pogrzeb śp. Grażyny Przybylskiej-Wendt odbędzie się 11 stycznia o godz. 11 na cmentarzu komunalnym w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama