- Co się kryje między żłóbkiem Jezusa i naszym życiem osobistym i społecznym? Pan chce obalać mury naszej niezgody i podziałów - mówił w katerze płockiej bp Mirosław Milewski.
Biskup w homilii mówił o potrzebie odważnego i wyrazistego wiarą świętowania tajemnicy Bożego wcielenia: - Bóg staje się "Bogiem z nami", nie trzeba już Go szukać, bo jest wśród nas. Bóg w Jezusie Chrystusie jest Kimś, kogo mamy przyjąć, bo stoi pośród nas, w ludzkim ciele. Kiedyś ludzie żyli "dla Boga", a Betlejem pokazuje nam wszystkim, że możemy żyć "z Bogiem". Nie wstydźmy się śpiewu polskich kolęd, Orszaku Trzech Króli i kolędowania po domach, nawet jeśli wokół nas coraz głośniejsza jest muzyka mówiąca o "jakichś" świętach, "jakimś" świętowaniu. Nie mówmy już tylko "wesołych świąt", ale zawsze, jako wierzący, dodawajmy "wesołych świąt Bożego Narodzenia". Wtedy przekażemy innym naprawdę, czym są te święta, przypomnimy im, że Bóg ze żłóbka podnosi ręce do każdego człowieka - podkreślał.
Mówiąc o współczesnej symbolice żłóbka, bp Milewski zwrócił uwagę, że jest on wezwaniem do przezwyciężania murów niezgody i podziałów, zwłaszcza w chwili obecnej. - Boże Narodzenie to czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek możemy zobaczyć, jak wiele murów zbudowaliśmy między nami, ale też jak wiele murów, dzięki Bożej łasce i naszej współpracy z nią, udało nam się obalić. Spoglądając w leżącego na sianie Boga, myślę o murach wrogości w naszym życiu publicznym i samorządowym, i ciągle wierzę, że zostaną one zburzone dzięki dobrej woli nie aniołów, ale ludzi, z krwi i kości, którzy potrafią roztropnie troszczyć się o dobro wspólne. Przychodzę do żłóbka w katedrze płockiej, bo widzę, że Kościół w Polsce jest w kryzysie, spowodowanym przez nas, biskupów, kapłanów, wiernych - to nasz kryzys wiary i zaufania. Ale jestem także przekonany, że te mury między nami także rozbije Jezus, który rodzi się w Betlejem. Może zbyt mało myślimy w Kościele kategoriami "my", a zbyt często próbujemy znajdować winnych budowania tych murów? Papieskie wołanie o dostrzeżenie w żłóbku Jezusa "czułości Boga" to zaproszenie dla wszystkich ludzi Kościoła, by zamiast skandali powodowanych przez ludzi wokół nas, bardziej skupić się na skandalu wcielenia, który daje nam nadzieję na pokonanie każdej trudności. Popatrzcie dziś na żłóbek i spróbujcie dostrzec, jaki mur powinniśmy zburzyć, obchodząc w tym roku Boże Narodzenie. Jeśli odejdziemy od żłóbka nieodmienieni, jeśli nie zaświta nam w sercu pytanie o to, jaki mur powinniśmy zburzyć, to znaczy, że coś z nami jest nie tak. Jeśli do nas nie przemówi bezbronne i piękne Boże Dziecię, nic nas już nie przekona - skonstatował.