Nowy numer 44/2020 Archiwum

Boży „gangster” z Tyńca

Porusza żartem i dobrą katechezą. Dokładnie drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia kończy 90 lat. Ale tylko ciałem, bo duchem o. Leon pozostaje młody.

To marka sama w sobie. Wiedza, doświadczenie, a nade wszystko sposób, w jaki dzieli się wiarą, sprawiają, że słuchają go całe pokolenia Polaków.

Wieczór 10 grudnia był niepowtarzalną okazją, aby w MCK w Płońsku spotkać o. Leona Knabita OSB, najbardziej rozpoznawalnego zakonnika w kraju. Wszystko to w ramach wędrownego benefisu mnicha, który przyjechał na zaproszenie proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego, ks. Zbigniewa Sajewskiego.

„9 dekad łaski” to nie tyle wywiad, ile raczej serdeczny dialog o życiu, jaki z o. Leonem podejmuje dziennikarz Polskiego Radia Marcin Witan. – Nie mam o nic pretensji do Pana Boga. Wszystko jest łaską. Starość jest łaską. Mawia się, że Panu Bogu się nie udała, ale to nie jest tak. Starość się nie udała Panu Bogu, kiedy się nie udała ludziom. To również od osób otaczających starego człowieka wiele zależy. Młodość to nie wiek, to stan ducha – mówił jubilat.

Klimat tej przyjacielskiej rozmowy dopełniała poezja prezentowana przez grupę Krakowskie Przedmieście, z nastrojowym wokalem Agaty Bernadt na czele. Artyści czerpią z twórczości najwybitniejszych poetów nurtu religijnego, dzięki czemu płońska widownia mogła posłuchać, jak brzmią wiersze ks. Jana Twardowskiego czy ks. Jerzego Szymika, z akompaniamentem fortepianu, kontrabasu i skrzypiec.

– Gdybym wiedział wszystko, to bym zadzierał nosa, a tak już nos coraz niżej – żartował mnich. – To zawdzięczam mamie. Zawsze była otwarta na człowieka i ja nigdy nie mam dosyć ludzi. Każdy człowiek to jakiś świat. Na kolanach dziękuję za to, że wcześnie zrozumiałem, że będę kapłanem. Mam obowiązek dzielenia się tym, co potrafię najlepiej. To taka moja walka z antyklerykalizmem. Dziękuję Panu Bogu, że przypadła mi rola księdza, który wytrwał. Chcę wyrabiać dobrą markę Kościołowi – dodawał mnich z 60-letnim, zakonnym stażem.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama