Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dzieciątko jest pierwsze

Trudno nie podziwiać zapału i umiejętności rodzin, które od siedmiu lat przygotowują szopki bożonarodzeniowe na konkurs płockiego Orszaku Trzech Króli.

W takich domach o świętach Bożego Narodzenia myśli się znacznie wcześniej.

Ale nie ma to jednak nic wspólnego z uleganiem komercyjnej machinie, która nakręca konsumentów na tworzenie „świątecznej atmosfery”, pozbawionej istotnej treści. Szopki rodzinne, które można podziwiać rokrocznie przy okazji płockiego orszaku, to prawdziwe perełki sztuki rękodzielniczej. Autorzy potrafią puścić wodze fantazji w zakresie formy i materiałów, ale zawsze w centrum jest Święta Rodzina.

Od figury Dzieciątka zaczyna się praca nad szopką w rodzinie Anny i Radosława Kiełbasów, która przygotowuje świąteczne dzieło po raz trzeci. W ubiegłym roku zdobyła wyróżnienie w konkursie. – Gdy mamy żłóbek z Jezuskiem, to już czujemy święta... Mój mąż jest złotą rączką naszego domu, więc to on projektuje i wykonuje konstrukcję, a ja czuwam nad wnętrzem. Nie ukrywam, że budowanie tej szopki kosztuje dużo czasu i pracy, i gdyby to nam nie sprawiało przyjemności, to chyba byśmy się tego nie podejmowali. W naszej rodzinie najbardziej plastycznie utalentowana jest nasza dziesięcioletnia córka i to właściwie dzięki niej porwaliśmy się na budowanie szopki. Mam nadzieję, że nasz czteroletni syn, który tak pięknie pomalował figurki gipsowe, które upiekłam, będzie równie chętnie brał później udział w takich konkursach – mówi pani Anna.

Budowanie rodzinnej szopki zaczyna się już na etapie zbierania budulca, a są to przeważnie materiały naturalne, ekologiczne czy... produkty spożywcze. Domowy „recykling” pozwala na „uszlachetnienie” najbardziej przyziemnych rzeczy. – Mieliśmy rodzinną akcję zbierania rolek po papierze toaletowym, które oczywiście zostały ładnie pomalowane i stały się materiałem na dach szopki – wspomina ze śmiechem Marlena Waśkiewicz, która robi szopki z mężem Piotrem i dwiema córkami. Dwukrotnie uczestniczyła z nimi w konkursie płockiego OTK.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama