Po raz 16. na cmentarzu świętokrzyskim i po raz pierwszy na I cmentarzu odbyły się kwesty dla ratowania zabytkowych pułtuskich nagrobków.
To była kolejna, rekordowa zbiórka w Pułtusku - mówią organizatorzy akcji, która odbyła się we Wszystkich Świętych.
- Jak co roku pułtuszczanie oraz przyjezdni odwiedzający groby swoich bliskich wykazali się niezwykłą hojnością. Dzięki datkom udało nam się zebrać 11 861,48 zł! Tradycyjnie do puszek trafiły również obce waluty: 5 funtów, 21 euro oraz 1,10 bułgarskiego lewa – mówi Krzysztof Łukawski z Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.
Zebrane pieniądze będą przeznaczone na renowację kolejnego nagrobka oraz oczyszczenie i ponowne zabezpieczenie nagrobków odnowionych w latach poprzednich.
Po raz pierwszy odbyła się również kwesta na I cmentarzu, gdzie członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. pułku piechoty zbierali pieniądze na odnowienie grobów żołnierskich. Na ten cel zebrano 8 747,60 zł. Łącznie w obu zbiórkach do puszek wolontariuszy trafiło ponad 20 tys. zł.
- Dziękujemy wszystkim osobom bezinteresownie zaangażowanym w organizację i realizację obu zbiórek: administratorom obu cmentarzy - ks. prał. Wiesławowi Koskowi i ks. kan. Januszowi Zdunkiewiczowi, wolontariuszom, pracownikom Muzeum Regionalnego w Pułtusku, uczniom i pracownikom PSP nr 4 za przygotowanie cegiełek, członkom Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13. pułku piechoty - mówi Krzysztof Łukawski.
W tym roku w porozumieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków został odnowiony nagrobek rodziny Budnych z 1890 r. z monumentalną rzeźbą płaczki dłuta artysty rzeźbiarza Teofila Godeckiego.
Przypomnijmy, że cmentarz świętokrzyski w Pułtusku jest jednym z najstarszych w Polsce; został założony w 1804 r.
Henryk Mazurek, wp