Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Płocku przeżywa 30-lecie działalności - jubileuszowe obchody odbyły się w sobotę w ośrodku "Leonianum" z udziałem bp. Mirosława Milewskiego i bp. Stanisława Stefanka z Łomży.
Dziękuję, że nie zniechęciliście się przeciwnościami i w trudnym okresie postkomunistycznym, mimo wszechobecnej mentalności homo sovieticus, przekonaliście wielu do swoich racji i do prawdy Ewangelii - mówił bp Milewski do założycieli, prezesów i członków SRK podczas Mszy św. rozpoczynającej obchody 30-lecia tej organizacji, promującej nieprzerwanie przez 3 dekady wartości życia i rodziny.
Stowarzyszenie zawiązało się pod koniec lat 80., niejako wraz z nową Polską. - Znalazło się wówczas wielu ludzi, którzy zobaczyli, że Kościół powinien zacząć aktywnie działać w sferze publicznej. Może i wówczas wielu mówiło: "Po co? Zajmijmy się lepiej odbudową gospodarczą". Tymczasem świeccy i duchowni diecezji płockiej, zainspirowani przez ówczesnego bp. Zygmunta Kamińskiego, wzięli sprawy w swoje ręce i odważnie powołali pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Byli jak prorok Zachariasz, niebojący się wyzwań, bo był przekonany, że działa w imię Boga - mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej.
W homilii zachęcał też wszystkich działaczy stowarzyszenia, aby nie zrażali się współczesnymi przeciwnościami i nie rezygnowali z pokazywania piękna i radości płynących z rodzin i małżeństwa, rozumianego jako związek mężczyzny i kobiety. Biskup Mirosław przekazał im także swoiste zadanie na przyszłość - aby to właśnie środowisko SRK, które czynnie włączało się w pielgrzymkę Jana Pawła II do Płocka w 1991 r., zebrało i ocaliło płockie ślady pielgrzymki Papieża Rodziny.
Wiele słów uznania dla działalności tej szczególnej płockiej organizacji pozarządowej padło podczas części konferencyjnej. W liście z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, odczytanym przez bp. Mirosława, napisano m.in., że Ojciec święty życzy płockiemu stowarzyszeniu, aby nadal, jak w początkach działalności, źródłem jego inwencji była Ewangelia rodziny, wyrastająca z nauczania Jana Pawła II.
- "Nieustanne trzeba się mobilizować w obronie praw rodziców w sposobie wychowywania własnych dzieci i zwalczać wszelkie ideologiczne próby ataków na te prawa. A państwa stowarzyszenie przyczynia się do wzmacniania świadomości rodziców odnośnie praw, jakie przysługują im i ich dzieciom" - to z kolei słowa z referatu rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka, który w jego zastępstwie odczytał przedstawiciel biura RPD Ireneusz Maj. Rzecznik prosił też w swoim przedłożeniu o szerokie propagowanie Karty Praw Rodziny.
Pełne entuzjazmu początki płockiego, a zarazem pierwszego w Polsce SRK przypomniał podczas konferencji Witold Wybult, obecny prezes stowarzyszenia. Komitet Założycielski organizacji powstał 1 lipca 1989 r., podczas zebrania w domu biskupim, zwołanego przez ks. Marka Smogorzewskiego, który był wówczas diecezjalnym duszpasterzem rodzin. Współzałożycielem i pierwszym prezesem był Kazimierz Cieślik, a pierwszym asystentem kościelnym został ks. Smogorzewski. Rejestracja stowarzyszenia była bardzo szybka - trwała od 22 listopada, czyli momentu złożenia dokumentów, do 14 grudnia.
Statut SRK, jak wyjaśniał W. Wybult, powstał w oparciu o statuty organizacji rodzinnych z Niemiec i Austrii, które przywieźli z XII Międzynarodowego Kongresu Rodzin w Bonn ks. Smogorzewski i ks. dr Kazimierz Kurek, salezjanin.
- Oprócz sukcesów zewnętrznych, dzięki działalności SRK powstała pierwsza w kraju Samorządowa Komisja ds. Rodziny przy Radzie Miasta Płocka i pierwsza w Polsce Rada ds. Rodziny przy Wojewodzie Płockim. Stowarzyszenie przez te 30 lat prowadziło wiele dzieł, z których część z rożnych przyczyn zakończono: studium menadżerskie, szkołę rodzicielstwa, świetlicę dla dzieci, przygotowania przyszłych rodziców do adopcji dzieci. Wszystko to było możliwe dzięki K. Cieślikowi i kolejnym prezesom - Stefanowi Swatowi oraz Kazimierzowi Urbaniakowi, przy silnym wsparciu członków - zaznaczył W. Wybult.
Przypomniał też o obecnych przedsięwzięciach SRK, w tym koordynacji Orszaku Trzech Króli i Marszu dla Życia i Rodziny, organizowaniu Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej, przygotowywaniu pielgrzymki do relikwii św. Joanny Beretty-Molli w Płocku-Imielnicy, prowadzeniu poradni rodzinnych w Płocku i Ciechanowie oraz Klubu Seniora "Szansa" w Płocku, który został uruchomiony dzięki grantowi z Funduszu Grantowego dla Płocka.
Działalność organizacji podsumowuje świeżo wydana w Płockim Instytucie Wydawniczym książka, przygotowana przez obecnego prezesa we współpracy z innymi członkami stowarzyszenia, opatrzona wstępem ks. dr. Wojciecha Kućki, asystenta SRK. - To hołd dla tych, którzy stworzyli i tworzyli stowarzyszenie przez te 30 lat - zaznaczył autor, prezentując nawą publikację.
Szczególnym gościem konferencji był bp Stefanek, biskup emerytowany z Łomży, który mówił o Koście i państwie w kontekście troski o trwałość wspólnoty małżeńskiej. Przypomniał, że z perspektywy Kościoła małżeństwo jest sakramentalną rzeczywistością, ustanowioną przez Boga, którą małżonkowie wybierają, ale sami nie ustanawiają, jedynie sięgając do dobra, jakie Bóg dał im przy stworzeniu. Ale już z perspektywy państwa małżeństwo jest owocem prawa stanowionego, zmiennego. - I to jest ta trudność dla wielu ludzi wierzących, którzy wchodzą na poziom działalności państwowej - zaznaczył. Dodał też: - My chcemy być obecni w życiu publicznym z tą wartością, która jest najważniejsza, i dzięki której rozwija się w ogóle ludzkość. I chcemy zapraszać innych: kto może, niech z tej wartości korzysta - mówił.
Podczas konferencji, dając też pewną próbę diagnozy obecnych czasów, zażartował, że "nie czeka nas koniec świata". - Widzę możliwość odradzania się środowisk, które bardzo wysoko szanują prawdę obiektywną. I to jest szansa. Trzeba iść i szukać ludzi, także w tych środowiskach, które już na zewnątrz wstydzą się przyznać do prawdy, ale wewnątrz są przekonane, że prawda zwycięży - podpowiadał bp Stanisław.
O wyzwaniach moralnych, jakie niesie dziś świat cyfrowy, mówił z kolei ks. Kućko, asystent SRK i dyrektor Wydziału ds. Rodzin płockiej kurii, który zauważył m.in., że pytanie o media społecznościowe, które stały się nieodłączną częścią naszego życia, to dziś pytanie o to, jak z nich korzystamy. - Czy my swojej duszy nie zatracamy na rzecz tych mediów? - pytał.
Podczas uroczystości zostały wręczone po raz pierwszy statuetki Amicus Familiae (Przyjaciel Rodziny), które otrzymali bp Stefanek, bp Milewski, rzecznik praw dziecka oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", który wystąpił z koncertem podczas tych obchodów.
W jubileuszu uczestniczyli również m.in. dr Kazimierz Kapera - prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, senator Marek Martynowski oraz poseł Anna Cicholska. W sali konferencyjnej ośrodka "Leonianum" w Sikorzu zasiedli także dawni asystenci SRK, dekanalni duszpasterze rodzin oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji: Akcji Katolickiej, Klubu Inteligencji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" i Katolickiego Stowarzyszenia im. św. Brata Alberta.
am