Nowy numer 23/2021 Archiwum

"Przaśnik" znów nagradza

Po trzech latach przerwy wręczono statuetkę legendarnego założyciela Przasnysza.

Przyznawany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej za zasługi dla regionu w dziedzinie nauki, oświaty, sportu, gospodarki i działalności społecznej "Przaśnik" trafił do Tadeusza Siółkowskiego, emerytowanego nauczyciela i harcerza. Przez wiele lat pracował on jako nauczyciel matematyki, najdłużej w przasnyskiej Szkole Podstawowej nr 2, gdzie pełnił również funkcje wicedyrektora i dyrektora. Kiedy w 1974 r. placówce tej nadano imię Henryka Sienkiewicza, pan Tadeusz napisał słowa i skomponował melodię jej hymnu, który obowiązuje po dziś dzień.

T. Siółkowski od wielu lat związany jest też z harcerstwem, w którego szeregi wstąpił jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. W ZHP pełnił liczne funkcje, min. zastępcy komendanta hufca oraz wiele razy komendanta letnich obozów, awansując do stopnia harcmistrza. Harcerstwu pozostał wierny do dziś, jako współtwórca i przez pewien czas prezes Koła Przyjaciół Harcerstwa w Przasnyszu.

Inną pasją pana Tadeusza jest od lat śpiewanie. Był członkiem chóru parafii św. Wojciecha, a od kilku lat śpiewa w Miejskim Chórze Męskim. Jak wspomina, wielkim przeżyciem i zaszczytem był dla niego śpiewanie razem z chórem parafialnym w wielkim chórze, który uświetnił Mszę św. odprawianą przez św. Jana Pawła II w Płocku w czerwcu 1991 r.

Uroczystość wręczenie statuetki "Przaśnika" Tadeuszowi Siółkowskiemu miała bardzo bogatą oprawę. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Łukaszem Chrostowskim i starostą Krzysztofem Bieńkowski, harcerze z komendantem Chorągwi Mazowieckiej ZHP Cezarym Supłem, rodzina i przyjaciele laureata. W wypełnionej niemal do ostatniego miejsca sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wystąpił m.in. Miejski Chór Męski, Zespół Tańców Narodowych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama