Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przasnysz. Święty z różnych stron widziany

W Przasnyszu można oglądać dwie wystawy poświęcone św. Stanisławie Kostce.

Przygotowana przez Muzeum Historyczne ekspozycja plenerowa "Święty jak malowany" jest dostępna dla zwiedzających na rynku miejskim. Eksponowanie na niej w formie plansz obrazy to w większości prace poplenerowe i pokonkursowe z lat 90. ubiegłego wieku.

- Wybierając obrazy na tę wystawę, kierowaliśmy się tym, żeby nie były to wizerunki znane, które często bywają przesłodzone, tylko bardzo różnorodne. Chcemy pokazać, że można bardzo różnie przedstawiać postać osoby świętej, i że nie muszą to być bardzo sakralne obrazy, rozmodlonego świętego, zawsze z aureolą - wyjaśnia Monika Miłoszowska z przasnyskiego muzeum.

- Wystawę nieprzypadkowo zaczyna obraz z podpisem: "Noviembre 13". W ten sposób nawiązujemy do dawnej tradycji obchodzenia wspomnienia św. Stanisława Kostki 13 listopada - dodaje dyrektor muzeum Agnieszka Brykner.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza z kolei do obejrzenia wystawy "Święty Stanisław Kostka w batiku", która również zrywa z tradycyjnym sposobem przedstawiania patrona młodzieży. Składają się na nią namalowane techniką batiku obrazy, które zostały wykonane jako scenografia spektaklu "K.O.S.T.K.A.", wystawianego w 2017 r. podczas Dni Patrona Miasta. Scenariusz sztuki powstał na kanwie komiksu "K.O.S.T.K.A." autorstwa jezuity o. Przemysława Wysogląda. Akcja spektaklu została przeniesiona do realiów XXI w., a kolejne etapy życia świętego wyznaczała scenografia, złożona z obrazów, które powstały w Pracowni Batiku "Mamut" Miejskiego Domu Kultury pod kierunkiem instruktora Tomasza Jakubowskiego.

Obie wystawy zostały przygotowane w związku z obchodami Dnia Patrona Miasta, którym od roku 2014 jest św. Stanisław Kostka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama