W sobotę mówiło się o Reymoncie, Prusie, Orzeszkowej i kilku innych pisarzach, których dzieła wybrzmiały, m.in. w Płońsku, Płocku, Sochocinie, Czerwińsku n. Wisłą czy Rypinie.
Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją, która zapoczątkowana została w 2012 roku. Ma jeden cel: promować czytelnictwo i zachęcać do sięgania po polską literaturę narodową. W tym roku Para Prezydencka RP zaproponowała 8 nowel. Były to: "Katarynka" B. Prusa; "Orka" W. S. Reymont, "Dym" M. Konopnicka; "Dobra pani" E. Orzeszkowa; "Sachem" H. Sienkiewicz; "Rozdzióbią nas kruki, wrony…", S. Żeromski; "Sawa" H. Rzewuski;"Mój ojciec wstępuje do strażaków" B. Schulz.
Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku wspólnie z Miejskim Centrum Kultury włączyły się do akcji po raz 7. Z tego powodu zebrani w sobotnie południe miłośnicy literatury mogli usłyszeć 9 a nie 8 nowel. Fragmenty "Latarnika" H. Sienkiewicza, miały zrekompensować słuchaczom brak jednej edycji projektu.
Wśród płońskich miłośników literatury, znaleźli się m.in.: politycy, samorządowcy, kapłani, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna. Ta ostatnia grupa pokusiła się nawet o barwne inscenizacje wybranych tekstów, które ubogaciły wspólne czytanie i bardzo podobały się publiczności.
- Chcieliśmy każdą z nowel przybliżyć słuchaczom, ale mogliśmy wybrać tylko fragmenty. To doskonały czas, żeby sięgnąć po te tytuły i przypomnieć je sobie w całości. Nas cieszy, że ludzie sięgają po polską literaturę. Płońska biblioteka nie narzeka na brak odwiedzających. Bardzo dużo czyta się współczesnej literatury, a takie wydarzenie jak to, zachęca do sięgania po perły klasyki – powiedziała Bożena Kaliściak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku.
- Wszystkie działania, które propagują czytelnictwo są godne naśladowania, dlatego staram się brać w nich udział. Co roku jest mniej więcej tyle samo osób czytających. To dobrze, że akcja cieszy się zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Szkoda, że tylko raz w roku mamy takie ogólnopolskie czytanie. Język, którym pisane są te teksty nie jest łatwy, ale myślę, że czytanie na głos jest też kluczem do ich lepszego zrozumienia – podkreślała Elżbieta Wiśniewska, Starosta powiatu płońskiego, która zaprezentowała zebranym fragmenty noweli H. Rzewuskiego.