Nowy numer 48/2020 Archiwum

Folklor różnych stron świata w Płocku

Wczorajszym koncertem w parku Północnym otwarto 8. edycję Vistula Folk Festival z zespołami z Ekwadoru, Argentyny, Bułgarii i Słowacji.

Na scenie można było podziwiać m.in. argentyńskie tango i malambo - tradycyjny, męski taniec argentyńskich kowbojów, a także żywiołowe tańce z Ekwadoru reprezentujące życie i codzienne prace mieszkańców tego państwa. Wszystko to za sprawą kolejnej edycji płockiego festiwalu, który przybliża mieszkańcom Mazowsza płockiego kulturę i tradycję ludową państw całego świata.

Tym razem Płock gości Gran Ballet Argentino, który popularyzuje argentyńską muzykę i taniec już od ponad 50 lat, ekwadorski zespół Uniwersytetu Tecnica Del Norte w Ibarze oraz Zespół Pieśni i Tańca "Severniashki" z miejscowości Pleven w Bułgarii i naszych słowackich sąsiadów - Zespół FS Hriňovčan. Oczywiście, obok artystów zagranicznych na koncertach VFF można zobaczyć także płockie zespoły ludowe: Dzieci Płocka, Masovię oraz Wisłę, która jest współgospodarzem tego przedsięwzięcia.

- Pokażemy to, co w Płocku najlepsze. Pokażemy młodych, rozśpiewanych, roztańczonych ludzi, którzy chcą się dzielić swoją radością i miłością do świata z innymi - powiedział prezydent miasta Andrzej Nowakowski we wtorek podczas powitania i pierwszej prezentacji zespołów na Starym Rynku.

Już wtedy, jeszcze bez jupiterów i scenicznej oprawy, zagraniczni goście Vistuli dali płocczanom próbkę nie tylko swojej muzyczno-tanecznej tradycji ludowej, ale i wspaniałych umiejętności.

- Zawsze, gdy patrzę na argentyńskich tancerzy, jak wywijają w tańcu stopę o 90 stopni, obawiam się, że zrobią sobie krzywdę... - żartował Piotr Onyszko, kierownik zespołu Wisła i dyrektor artystyczny festiwalu, zapowiadając taniec malambo. - Z drugiej strony, obserwuję ich od wielu lat i wiem, że są wspaniale wytrenowani. Zespół Gran Ballet Argentino poprzez swoją sztukę chce pokazać światu temperament i mentalność Argentyńczyków. Ich występy to mieszanka i temperamentu, i melancholii - mówił P. Onyszko o gwieździe 8. edycji Vistula Folk Festival.

A przed nami jeszcze kolejne ciekawe koncerty w ramach tego festiwalu. Już dzisiaj o godz. 19 na Starym Rynku będzie można poznać bliżej kulturę bułgarską. W piątek 23 sierpnia również na płockiej starówce zaprezentuje się Gran Ballet Argentino. Sobota wieczór to moment kulminacyjny Vistuli - czyli koncert galowy w amfiteatrze.

Z gośćmi z Ameryki Południowej, Bałkanów i sąsiedniej Słowacji pożegnamy się w niedzielę. O 11.30 artyści wraz z płockimi gospodarzami wezmą udział we Mszy św. w katedrze, a później przejdą barwnym korowodem na Stary Rynek, gdzie odbędzie się wspólna zabawa z płocczanami.

Głównymi organizatorami 8. Vistula Folk Festival jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów oraz miasto Płock.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama