W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej erygowano kolejną chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.
Nowy oddział parafialny pw. św. Stanisława Kostki powstał przy kościele Świętego Krzyża w Pułtusku. - To 4. chorągiew w diecezji płockiej, a 54. w Polsce. Cieszę się, że jest nas coraz więcej, z nadzieją patrzymy na kolejne ośrodki i parafie - mówi Janusz Paczkowski, komandor diecezji płockiej, czyli odpowiedzialny za struktury tego publicznego stowarzyszenia katolików świeckich w naszej diecezji.
Kilka miesięcy temu powstała chorągiew przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, zaś w katedrze jej pierwsi członkowie złożyli ślubowanie. Na duchowego asystenta stowarzyszenia został również powołany przez bp. Piotra Liberę ks. Tomasz Brzeziński, rektor płockiego sanktuarium.
Teraz podobna uroczystość odbyła się w Smardzewie. Pięciu kandydatom nałożono czarne mantule z herbem papieskim, każdy z nich otrzymał również różaniec z rąk generała zakonu Krzysztofa Wąsowskiego. Pierwsi pułtuscy rycerze Jana Pawła II uroczyście wypowiedzieli słowa: "Ślubuję uroczyście jako Rycerz Jana Pawła II wierność Bogu, Ojcu Świętemu i Ojczyźnie! Ślubuję wytrwać w wierze oraz nauce świętego Kościoła rzymskokatolickiego! Ślubuję poznawać i propagować nauczanie Jana Pawła II, nie szczędzić sił w pomocy dla słabych i potrzebujących, w służbie Kościoła i Ojczyzny! Ślubuję również przestrzegać reguły Zakonu! Tak mi dopomóż Bóg!".
Jako odpowiedź pozostałych rycerzy wybrzmiały gromkie "Amen" i "Totus tuus". Po raz pierwszy został przyjęty do tego grona również kadet, czyli chłopiec, który pod okiem swego ojca i innych rycerzy podejmie teraz wstępną formację w zakonie. On również został ubrany w mantulę.
Liczne grono rycerzy, które otoczyło ołtarz w sanktuarium, ich głośna modlitwa, odważna i czytelna postawa zrobiły wrażenie na wiernych. - Chcieliśmy dokonać tego aktu przyjęcia nowych członków, ślubowania oraz promocji na wyższe stopnie rycerskie w sanktuarium różańcowym, bo ta modlitwa jest naszą codzienną, ważną praktyką w życiu duchowym - wyjaśnia Krzysztof Gralik, prowincjał polski zakonu. Wraz z nim do Smardzewa przybyli generał zakonu Krzysztof Wąsowski oraz najwyżsi przedstawiciele tego stowarzyszenia, wraz z komandorem Januszem Paczkowskim, odpowiedzialnym za chorągiew na terenie diecezji płockiej.