Nowy numer 33/2020 Archiwum

Pielgrzymkę po prostu się kocha

Wyruszyli tak jak inni pielgrzymi i dotrzymują im kroku, niosą swoje intencje, z tą różnicą, że pątnicze „odciski” zamiast na stopach mają na duszy...

Wdzień każdy miał swoje zajęcia, ale kiedy zbliżała się godz. 21, w świątyniach robiło się tłoczno. Codzienne spotkania duchowych pielgrzymów na Apelu Jasnogórskim cieszą się w naszej diecezji dużą popularnością. Przychodzą różni ludzie.

Niektórzy nie mogli wyruszyć na szlak, ale chcą mieć namiastkę tego klimatu. Są też tacy, którzy nigdy na tej drodze nie byli, za to nie wyobrażają sobie, by nie modlić się za pielgrzymów i z pielgrzymami. Przez lata wypracowano ciekawą formułę tych spotkań. W wielu parafiach poza apelem odbywa się krótka konferencja lub prowadzone są rozważania. Kapłani często odnoszą się do wydarzeń z pątniczego szlaku, wprowadzają zebranych w klimat poszczególnych etapów drogi. Tak jak robił to ks. Krzysztof Drzazgowski, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Mławie.

– Jest ciężko, kiedy nie można wyruszyć na szlak, a wcześniej pielgrzymowało się regularnie. Udało mi się wybrać na jeden dzień i przejść trzy odcinki drogi w intencji mojej rodziny. W ubiegłym roku duchowe pielgrzymowanie w mławskiej parafii podjęłam po raz pierwszy. Uważam, że jeśli apel jest odpowiednio przygotowany, to można poczuć ducha pielgrzymki. Pamiętam, że każdego dnia starałem się opowiadać zebranym na modlitwie, jak wygląda ten dzień tam na szlaku. Opowiadałem o drodze, którą przecież przeszedłem i którą doskonale znam. Miałem okazję sobie to wszystko przypomnieć. W tym roku przewodnik grupy miedzianej pisał nam codziennie kilka słów, więc możemy relacjonować naszym duchowym pielgrzymom na bieżąco, co dzieje się podczas wędrówki. Mamy krótkie rozważania, dziesiątkę Różańca.

To wszystko przeplatane pieśniami i – jak to na pielgrzymce – obowiązkowo na zakończenie: „Cichy zapada zmrok”. To porusza serce, można poczuć się pielgrzymem, bo te apele naprawdę wyglądają podobnie do tych ze szlaku do Maryi. Pielgrzymkę po prostu się kocha. Tę drogę się kocha bez względu na to, czy przemierza się ją pieszo, czy duchowo – opowiada ks. Krzysztof, który na Jasną Górę pielgrzymował 10-krotnie. W parafii św. Wojciecha w Nasielsku już od pierwszego apelu 6 sierpnia licznie gromadzili się wierni, a ks. Rafał Winnicki prowadził medytacje nad jasnogórską ikoną. Nasielskie spotkania, a w szczególności te z 15 sierpnia owiane są niemalże legendą. Wtedy spotykają się wszyscy pielgrzymi. Są radość, śpiew i świadectwa.

– Ja z utęsknieniem czekam na te dni. 15 sierpnia przyjeżdżają nasi pielgrzymi ze szlaku i opowiadają, jak było. To jest nie do opisania, atmosfera „gigant”. Wtedy są wszyscy. Zawsze jest radośnie. Pamiętam apel, kiedy jeden z pątników czytał swój pamiętnik pielgrzyma. Nigdy nie byłam na szlaku, ale zawsze pielgrzymowałam duchowo. Zaczynałam jako prowadząca te wieczorne rozważania jeszcze w parafii w Starej Wronie. To mnie wciągnęło i tak trwam już od ponad 10 lat. Zawsze polecam pielgrzymów, którzy wędrują. Chcę ich w ten sposób wspierać. W tym roku modlę się również za moją córeczkę. Tak się zdarzyło, że sierpniowy czas pielgrzymki zbiegał się dwukrotnie z moją ciążą, tuż przed rozwiązaniem. Moje dzieci rodziły się zaraz po pielgrzymce. Matka Boża jest mi bardzo bliska, niemalże namacalnie. Jest mamą, do której chce się przychodzić i z nią rozmawiać. Ona jest zawsze ze mną – opowiada Agnieszka Zaręba. A pokazując swój medalik, zapewnia, że czuje się pełnoprawnym pielgrzymem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama