Nowy numer 32/2020 Archiwum

Zaczęło się od raju

Długie godziny oczekiwania mogą przynieść wspaniałe kadry, jednak w tej pasji liczy się nie tylko zdjęcie, ale i radość z samej obserwacji ptaków.

Kiedy płocczanka Beata Kiljan, należąca do Związku Polskich Fotografów Przyrody, pokazuje zdjęcia i opowiada o rzadkich ptakach, jakie udało się jej zobaczyć, słuchacz, i to nawet zupełny laik, ma ochotę złapać aparat i ruszyć na obserwację.

W jej cyfrowych albumach walczą rzadkie gatunki orłów, kroczą po wodzie czaple nadobne i bataliony, które jeszcze niedawno pyszniły się kolorowymi krezami, odbywając gody nad Biebrzą, w wodzie brodzi czarno-czerwony ostrygojad z czerwonym dziobem i nóżkami, na których widać trzy obrączki. Z wykształcenia pani Beata nie jest ornitologiem. To pasja, która zrodziła się już w dzieciństwie. – Zawsze interesowałam się przyrodą. Ale pamiętam, jak w podstawówce pożyczyłam od znajomej z biblioteki encyklopedię powszechną. Znalazłam tam kolorowe tablice i ptaki rajskie, które zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Do dzisiaj pamiętam, że pierwszy, jaki mnie zachwycił, był to latawiec królewski – opowiada.

Nie skończyło się na dziecięcym, epizodycznym zachwycie. Jako nastolatka potrafiła kilka godzin chodzić za rzadkim wówczas jeszcze gołębiem grzywaczem, który migał gdzieś wśród gałęzi drzew. Dziś z nie mniejszym zachwytem obserwuje zarówno pospolite ptaki, jak i rzadkie gatunki. A materiał do obserwacji jest bogaty. W Polsce jest około 450 gatunków, w tym około 200 rzadkich. W okolicach Płocka, dzięki nieuregulowanej, dzikiej Wiśle, która stwarza znakomity ekosystem, można zobaczyć sporo okazów. – Osobiście widziałam ponad 40 gatunków ptaków nad samą Wisłą. A we wrześniu zeszłego roku był jeden dzień, gdy naliczyłam chyba ze 24 gatunki – mówi. Od lat w obserwacjach towarzyszy jej aparat fotograficzny. Na początku zdjęcia bardziej służyły do identyfikacji ptaków. – Robiłam zdjęcie, potem brałam książkę, sprawdzałam i ustalałam gatunek – mówi pani Beata.

Czytaj dalej na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama