Nowy numer 32/2020 Archiwum

Na tej drodze dotykam nieba

Dziewięć dni dostali piesi czciciele Maryi, którzy wędrowali z naszej diecezji na Jasną Górę, na duchowe dojrzewanie, walkę i rekolekcje w drodze.

Wtym roku wyjątkowo, ze względu na remont płockiego mostu na Wiśle, pielgrzymka wyruszyła z parafii św. Benedykta w Radziwiu. Mszy św. przewodniczył i pielgrzymów na szlak wyprowadził biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

– Jakże różni się wasza wędrówka od tych marszów, które w ostatnich miesiącach w postaci sześciokolorowej ośmiornicy rozlewają się po Polsce, z ich niebezpiecznymi postulatami, roszczeniami, które zastępują prawo naturalne praniem mózgu, zwłaszcza ludzi młodych, teoriami o rzekomej agresji, z jaką spotykają się na co dzień ludzie o odmiennej orientacji seksualnej. Nie możemy poddać się tym tęczowym prowokacjom, musimy to przetrwać i przemodlić. Szanując każdego człowieka, bez wyjątku, nie możemy godzić się na przewracanie świata do góry nogami – mówił biskup w kazaniu.

Czas dla nas i dla Boga

Już od pierwszych chwil w pątników wstąpił pielgrzymkowy duch. Wyrażał się on najpierw w uśmiechu i prostym wyznaniu: „Cieszę się, że tu jestem”, „Wiem, że muszę iść do Częstochowy”, „Chcę podziękować Maryi” – mówili pielgrzymi tuż przed wyruszeniem na szlak. – Idę w duchu wdzięczności, bo w tym roku doznałam tak wielu łask od Boga – mówi Katarzyna.

– Właśnie skończyłam 60 lat i postanowiłam sobie, że muszę pójść do Częstochowy, aby podziękować Maryi za ogrom łask. To moja pierwsza pielgrzymka, ale niosą mnie intencje, które chcę przedstawić Bogu przez Maryję – dodaje pani Grażyna z Lekowa. – Ta pielgrzymka wpisana jest na stałe w mój roczny kalendarz, na niej wszystko się zaczyna i kończy, i tak naprawdę trzeba wszystko inne odłożyć. Ja zawsze ufam Pan Bogu i Maryi, bo wiem, że bez pomocy Bożej to ani jednego kroku. Intencje są, zawsze dźwigam podziękowania, prośby, także te o przebaczenie. Zbieram po drodze wszystkich, którym obiecałam modlitwę. Plecak pielgrzymi wypełnia się nie tylko rzeczami materialnymi... – mówi Danuta Janicka z grupy biało-czerwonej, która na pielgrzymce była już 20 razy.

– Pomagamy sobie wzajemnie, bo część z nas idzie po raz pierwszy. Na tym to polega, żeby się wspierać. Pielgrzymka to wyjątkowy czas i miejsce. To jest inny świat, odskocznia od tego, co jest na co dzień. Trzeba nabrać sił, wiary, wzmocnić się na kolejny rok. Każdy idzie z intencjami. To jest taki czas dla nas i dla Boga. Wokół są bardzo dobrzy ludzie. Także osoby, które nas przyjmują, są niesamowicie życzliwe – mówią panie Agnieszka, Alicja, Ewa i Beata z Ciechanowa.

1400 pątników

– Wierzyłam jak wszyscy i modliłam się podobnie do innych, ale czasami też niedowierzałam Bogu. Teraz sięgam po więcej: po częstszą spowiedź i Mszę św., po „Dzienniczek” św. s. Faustyny i modlitwę do świętych. Wraz z emeryturą przyszły na mnie choroby i problemy w rodzinie. Idę po raz drugi do Matki Bożej ze szczególną prośbą za moje dzieci, aby zawarły sakramentalny związek małżeński – mówi pani Irena, która pielgrzymuje w grupie srebrnej. – Idę, bo wierzę, że jest dla mnie pomoc, że są światło i łaska, że Jezus i Maryja są blisko mnie, że przez pielgrzymkę w jakimś sensie dotykam nieba. Proszę, aby moje dzieci oparły swoje życie na Bogu – dodaje.

Do Częstochowy wędrowało ok. 1400 pątników, najwięcej w grupach: biało-czerwonej (z Płocka i okolic), srebrnej (z Pułtuska i okolic), błękitnej (z Nasielska i Zakroczymia oraz okolic) i białej (z Ciechanowa i okolic). – Coraz częściej idą z naszą pielgrzymką osoby spoza diecezji płockiej, notujemy także pielgrzymów spoza Polski. Cieszę się, że na pielgrzymce rośnie liczba księży i sióstr zakonnych – mówi ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik. Wśród uczestników można było dostrzec m.in. księży pochodzących z naszej diecezji: Andrzeja Wychuckiego z Kanady i Janusza Ługowskiego z Irlandii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama