Ciechanów. Pamiętali o powstańcach

W godzinę "W" miasto nad Łydynią zatrzymało się i wypełniło dźwiękiem syren alarmowych, a m.in. pod pomnikiem Powstańców Warszawskich zgromadzili się przedstawiciele władz różnego szczebla, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.

W tym samym czasie grupa osób zgromadzona na palcu Jana Pawła II szykowała się do I Wirtualnego Biegu Powstania Warszawskiego. Koordynacją tej ogólnopolskiej akcji w Ciechanowie zajęło się stowarzyszenie Mazovia ProActiv. Ciechanowianie marszobiegiem pokonali dystans ok. 5 km, zatrzymując się pod pomnikiem Powstańców Warszawskich, aby uczcić poległych w walce o Warszawę.

Równo o godz. 18 w kościele pw. św. Piotra Apostoła rozpoczęła się Msza św., którą poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu. Za poległych w walce powstańczej i za ojczyznę modlili się m.in. przedstawiciele Związku Sybiraków z regionu, którzy przybyli z pocztem sztandarowym, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta. Ksiądz Sławomir Filipski powitał zgromadzonych na dziękczynieniu za historię ojczyzny. Podkreślał też, że ta historia jest trudna, bo jest historią przelanej krwi, która upomina się o miłość, wolność i sprawiedliwość.

Warszawę i Polskę porównał do matki: - Jej zawsze należy się szacunek. Jej zawsze trzeba bronić, bo jest jedyna. Nie da się domu ojczystego wymienić na inny, dlatego zawsze mamy być dumni z polskości i z tych, którzy w nierównej walce oddali życie za swoje marzenia. Były to marzenia o wolności i godności. Oddali swoje życie za Warszawę. Oddali swoje życie za Polskę. Należy się jej wszystko, co w nas najlepsze - powiedział ks. Filipski, proboszcz parafii. Mszę św. zakończyła modlitwa ks. Piotra Skargi za ojczyznę.

Wieczorem w Ośrodku Edukacji Kulturalnej STUDIO można było posłuchać koncertu piosenek, które towarzyszyły powstańcom w tych trudnych sierpniowych dniach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ilona Krawczyk-Krajczyńska