Nowy numer 46/2019 Archiwum

Jak przyciąga rzeka?

Od minionej soboty można pływać kajakiem przez Ciechanów. Trwa realizacja projektu z budżetu obywatelskiego „Kajaki na Łydyni”.

Pomysłodawcą projektu jest młody ciechanowianin Paweł Malinowski, którego zainspirowała kajakarska pasja ojca. Leszek Malinowski pływa od ponad 16 lat.

– Człowiek ma bezpośredni kontakt z przyrodą, może dosłownie otrzeć się o te szuwary, o roślinność, o wodę – to dobra forma wypoczynku – podkreśla pan Leszek. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. W głosowaniu mieszkańców Ciechanowa w kategorii „projekty ogólnomiejskie” dostał najwięcej – prawie 600 głosów.

Będzie kosztował ok. 200 tys. złotych. Projekt realizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Prace ruszyły po otrzymaniu pozwolenia wodno-prawnego wydanego przez Wody Polskie. Oczyszczane jest dno rzeki na 4-kilometrowym odcinku, na którym organizowane będą spływy – od ul. Rybnej do ul. Augustiańskiej. MOSiR kupił już 12 kajaków – docelowo ma ich być 20. Kupił też wiosła i kamizelki.

Na starcie (ul. Rybna) i na mecie (ul. Augustiańska) zainstalowane zostaną pływające pomosty. Niestety, niski poziom wody spowodował, że w dwóch miejscach kajaki trzeba będzie przenosić. – Musimy się z tym liczyć , że na tym etapie być może trzeba będzie przez 2–3 metry ten kajak przenieść, to będzie wyprawa dla ludzi mocnych fizycznie – komentuje Janusz Kącki, wicedyrektor ciechanowskiego MOSiR-u. A Paweł Malinowski nie spoczywa na laurach. Do tegorocznego budżetu obywatelskiego zgłosił projekt urządzenia kwietnych łąk między pasami jezdni na pętli miejskiej.

– Projekt zakłada, by w miejsce dotychczasowych trawników, wśród których, niestety, dominują różne chwasty, utworzyć łąki kwietne, zwane też miejskimi. Jest to dobra alternatywa dla trawników, ponieważ łąki staną się domem dla setek różnych gatunków roślin oraz zapewnią pożytek dla pszczół. Robocza nazwa projektu to „Kwiecisty Ciechanów” – powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama