Nowy numer 47/2020 Archiwum

Potrójne pielgrzymowanie

Repertuar ustalony, śpiewniki spakowane, przećwiczony tegoroczny hymn pielgrzymki – na muzycznych warsztatach w Dąbrowie k. Mławy już można było poczuć pątniczego ducha.

Tegoroczne warsztaty zgromadziły ok. 25 osób z całej diecezji z poszczególnych grup idących w pielgrzymce na Jasną Górę. Pierwsze takie muzyczne ćwiczenia odbyły się prawie 10 lat temu w Płocku. Od tamtego czasu zapał nie stygnie.

Grupą opiekuje się kantor pielgrzymki Mateusz Lampkowski, który zawsze stara się wcześniej ustalić termin warsztatów, pasujący jak największej grupie osób. Skrupulatnie przygotowuje muzyczny plan i pielgrzymkowe śpiewniki. – Jest przy tym trochę pracy, ale i ogromna satysfakcja, która jest warta poniesionego trudu. Pewnie byłoby mi dużo trudniej, gdybym nie miał okazji podglądać swoich poprzedników, to wiele mnie nauczyło. Wśród muzykujących zawsze jest dobra atmosfera, są świetni ludzie i gdyby nie to, pewnie nie zdecydowałbym się podjąć tego zadania – mówi Mateusz, który od trzech lat odpowiedzialny jest za muzyczną oprawę pielgrzymki. Podczas tych trzech dni uczestnicy pracowali nad tekstem, dykcją i emisją głosu.

Poza muzykowaniem był również czas na codzienną Eucharystię. Na warsztatach zawsze jest spora frekwencja i niezależnie od tego, czy ktoś jest tu pierwszy raz, czy kolejny, wywiązuje się specyficzna wspólnota, którą łączy pasja. Nie mają zbyt wielu okazji do spotkań, dlatego wykorzystują każdą szansę na wspólne muzykowanie, tak jak w kwietniu, podczas pielgrzymkowej studniówki, kiedy modlili się razem o dobre przeżycie tych wyjątkowych rekolekcji w drodze. Warsztaty w Dąbrowie to dla nich przedsmak pielgrzymkowego czasu oraz okazja do powspominania tego, co już razem przeżyli i „prześpiewali”. Czuć radość oraz zapał do pracy. Widać też, że każdy tylko odlicza dni do wymarszu. Zgodnie twierdzą, że muzyczne pielgrzymowanie ich wciąga i nie potrafiliby już w inny sposób iść na Jasną Górę. Chyba nawet nie są w stanie już sobie tego wyobrazić. Gitara i śpiew pomagają im zapomnieć o zmęczeniu i dystansie, który trzeba pokonać każdego dnia.

– Nie myśli się o drodze, kiedy człowiek zaangażuje się w śpiewanie. Idzie się jakoś szybciej i łatwiej. Muzykując, zawsze idzie się w grupie, ale można również znaleźć czas na chwilę wyciszenia i osobistej modlitwy, np. podczas codziennej strefy ciszy. Po całym dniu śpiewania mam wrażenie, że ten krótki czas wyciszenia trwa niemalże wieczność. W śpiewanych pieśniach jest i nasza modlitwa, i siła na każdy etap drogi – opowiada Weronika, która kolejny raz uczestniczy w warsztatach.

Są trochę jak „apostołowie muzyki”. Cały dzień idą w swoich grupach, uświetniając śpiewem modlitwę innych, aby spotkać się jako jeden zespół podczas Mszy św. czy wieczornych apeli. To wdzięczna, ale też wymagająca posługa, bo – jak sami przyznają – niejednokrotnie bywało tak, że kiedy cała pielgrzymka już odpoczywała, oni jeszcze ćwiczyli utwory na kolejną Eucharystię. Mateusz Lampkowski jest również autorem hymnu 38. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Przy pisaniu utworu zainspirował się tekstem i układem hymnu do Ducha Świętego oraz hasłem tegorocznej pielgrzymki: „Mocni Bożym Duchem”. Ma nadzieję, że zarówno melodia, jak i tekst zapadną w pamięć pątników, tym bardziej, że już od kilku lat diecezjalna pielgrzymka nie miała swojego hymnu. Jakiej pogody życzyć muzycznym pielgrzymom?

– Nagorzej jest, gdy pada deszcz, bo wtedy nie da się grać, trzeba schować gitarę, a bez muzyki idzie się jakoś trudniej – kwituje Marek, który przyznaje, że dopiero w grupie muzycznej znalazł swoje miejsce do pielgrzymowania, a będzie to jego 22. wyprawa. Muzyczni nie są grupą zamkniętą, dlatego śmiało można do nich dołączyć podczas wędrówki na Jasną Górę. Mówi się, że kto śpiewa, modli się podwójnie, a kiedy się śpiewa, pielgrzymując, może nawet potrójnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama