Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wakacje plus

W Sikorzu, w otulinie okazałego parku i zieleni, jest miejsce, w którym nie ma czasu na samotność. To nie ośrodek. To dom.

Od maja w ramach dziennego pobytu w Leonianum organizowane są zajęcia dla seniorów. Każdy, mając 60 lat i więcej, może wziąć udział w odbywających się trzy razy w tygodniu spotkaniach. Jest to realizacja rządowego programu ASOS, promującego aktywizację i edukację osób starszych.

W ramach tego projektu w każdy poniedziałek odbywają się zajęcia kulinarne oraz plastyczne, w środy zajęcia sportowe, a w piątki – komputerowe. Osoby prowadzące to przeszkolony i zaangażowany personel ośrodka. Chętnych na spotkania nie brakuje. Obecnie w projekcie bierze udział ok. 40 osób. Wśród nich są takie, które uczestniczą we wszystkich zajęciach, oraz takie, które przychodzą tylko na wybrane bloki, np. sportowe. Na zajęciach najwięcej jest mieszkańców pobliskich gmin: Brudzeń Duży i Stara Biała, ale są także osoby z dalszych miejscowości, np. z Płocka.

– W ramach tego programu zajęcia są bezpłatne. Dla osób, które regularnie do nas przychodzą, przewidziane są dodatkowe atrakcje. Raz na dwa miesiące organizujemy ich wspólne wyjazdy, np. 18 lipca seniorzy pojadą do skansenu w Sierpcu na lekcje edukacyjne oraz zwiedzanie i integrację. We wrześniu będzie wyjazd do teatru w Płocku, później czeka nas zabawa andrzejkowa i spotkanie wigilijne z przygotowywaniem potraw świątecznych – opowiada ks. Łukasz Nowak, dyrektor domu w Sikorzu.

W ten sposób niejako został zainaugurowany dom dziennego pobytu w Leonianum. Jest również oferta skierowana do rodzin, które z różnych powodów są zmuszone pozostawić swoich bliskich – z uwagi na wyjazd czy sytuacje losowe – a które chcą zapewnić im odpowiednią opiekę na czas swojej nieobecności. To propozycja dla wyjeżdżających nie tylko w okresie wakacyjnym. Bywa tak, że nawet seniorzy, którzy nie mają problemów ze zdrowiem czy ogólną orientacją, mogą poczuć się zagubieni, zostając sami, bez rodziny. Z takich czy innych powodów można skorzystać z oferty domu Leonianum, który wychodzi naprzeciw takim sytuacjom.

–„Wakacje z Leonianum” dają szansę na pozostawienie seniora w bezpiecznym dla niego miejscu. Każdy, kto staje się mieszkańcem naszego domu, przez całą dobę otoczony jest specjalistyczną opieką, jest nakarmiony, zadbany. Wchodzi w rytm naszego domu: bierze udział w terapii, chodzi na zajęcia, na wspólną integrację. Oczywiście w tym wszystkim bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby. Przecież każdy ma prawo mieć gorszy dzień i nie musi uczestniczyć we wszystkim, co proponujemy. Pewne jest, że nawet w takim przypadku nikogo nie pozostawiamy samemu sobie – zapewnia ks. Nowak.

– Starość jest udana, tylko ludzie mogą sprawić, że stanie się nieudana. Najczęściej mówimy tak, kiedy patrzymy na życie człowieka przez pryzmat choroby. To nie Panu Bogu „się nie udało”, jak zwykliśmy mawiać, to nam nie udaje się wychować pokolenia, które będzie potrafiło wesprzeć seniorów. Samotność, bez względu na wiek, może dotknąć każdego. Dlatego wszystkie nasze działania w Leonianum mają za zadanie pomóc ludziom starszym piękniej, pełniej żyć – podsumowuje ks. dyrektor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama