Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pielgrzymka nadchodzi! Czy dołączysz?

Już za miesiąc wyruszy na szlak ku Jasnej Górze nasza diecezjalna pielgrzymka. Czy zdobędziesz duchowy szczyt tych wakacji?

W tym roku trasa wędrówki będzie odrobinę krótsza: rozpocznie się nie w katedrze, ale w parafii św. Benedykta na płockim Radziwiu, już po drugiej stronie Wisły. To wszystko ze względu na remont starego mostu w Płocku, który rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek, 8 lipca. - Trasa będzie krótsza (a dokładnie jej pierwszy odcinek) o 2,2 km. Wyruszamy na szlak, jak zawsze, 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 6 - precyzuje ks. przewodnik Jacek Prusiński.

I choć trasa dalej jest ta sama, to na pątników czekają nowe elementy, które mają pomóc w lepszym przeżyciu pielgrzymki. Trzeci dzień wędrówki będzie ofiarowany za kapłanów. Wtedy też na Górze św. Małgorzaty k. Łęczycy będzie Msza św. prymicyjna księży wyświęconych w tym roku, a wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji duchownych. - Tego dnia rano każdy z pielgrzymów wylosuje nazwisko jednego z księży naszej diecezji i będzie się za niego modlił przez cały dzień wędrówki. Mam nadzieję, że jeśli pielgrzymów będzie tyle samo, co w poprzednich latach, to za każdego księdza będą się modliły przynajmniej dwie osoby - mówi ks. przewodnik.

Będzie też "etap dziecięcy". - Zauważyliśmy, że na pielgrzymce idzie wiele dzieci z rodzicami. Chcemy więc zachęcić, aby najmłodsi, dzieci do 13. roku życia, uformowały na jednym z etapów osobną grupę. Będą dla nich odrębny program, piosenki i specjalny przewodnik. Taki był pomysł pielgrzymów i my chętnie na niego odpowiadamy. Podobnie jest z wciąż aktualną potrzebą zorganizowania dnia pokutnego na pielgrzymce: to będzie piątek. Wtedy przez cały dzień konferencje, śpiewy i modlitwy będą miały właśnie taki rys, a wieczorna Droga Krzyżowa w Lutomiersku będzie nabożeństwem ekspiacyjnym za znieważenie wizerunku Matki Bożej, za popełnione świętokradztwa i akty profanacji miejsc świętych - wyjaśnia ks. Prusiński.

Z pewnością wielką pomocą dla pątników idących po raz pierwszy będzie pielgrzymkowy "anioł stróż", czyli starsi, doświadczeni pielgrzymi, który będą mieli za zadanie służyć pionierom na szlaku praktyczna radą i wsparciem. Przypomnijmy, że co roku niemal jedna trzecia pielgrzymów to osoby idące po raz pierwszy - opowiada ks. Jacek.

- Chciałbym też, aby jednym z owoców tegorocznej pielgrzymki było odnowienie pielgrzymkowych kół różańcowych. Ci z pątników, którzy zechcą, mogą się włączyć do takiej grupy modlitewnej i przez rok odmawiać jedną dziesiątkę Różańca. Jednym z członków naszej grupy jest bp Piotr Libera - podkreśla ks. Prusiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama