Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ziemia płońska już przygotowuje się do dożynek

Tegoroczne dożynki diecezji płockiej gościć będą 15 września w Szerominku w gminie Płońsk, na terenie nowej parafii pw. św. ojca Pio.

To 14. dożynkowe spotkanie z rolnikami, jakie przygotowuje gmina Płońsk, ale tym razem będzie mieć ono również rangę diecezjalną. - W ramach takiego wydarzenia ważne jest, abyśmy doświadczyli wspólnoty, ponieważ jest to nasze dziękczynienie Panu Bogu i ludziom za plony. Wtedy nie patrzymy na to, co nas dzieli, ale dostrzegamy, co nas łączy: Bóg, wiara, Kościół i wspólna modlitwa - mówi ks. Tomasz Markowicz, proboszcz parafii pw. św. ojca Pio, dla której współorganizacja taka dużego przedsięwzięcia będzie nie lada wyzwaniem. - Postaramy się, aby nasze świętowanie miało wspaniały, piękny i godny charakter - dodaje.

Plenerowe wydarzenie rozpocznie w samo południe polowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego.

- To jest święto dla wszystkich mieszkańców wsi i współpracujących w obszarze rolnictwa - mówi Aleksander Jarosławski, wójt gminy Płońsk, który spodziewa się, że impreza przyciągnie na błonia kilka tysięcy osób. - W samym korowodzie liczymy, że będzie ok. 100 delegacji dożynkowych. Wybierzemy najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Starostowie dożynkowi przekażą chleb z tegorocznych plonów, którym podzielimy się z uczestnikami uroczystości - wyjaśnia.

W organizację dożynek włączą się również samorząd miasta Płońska oraz gmina Baboszewo. - Dożynki to finał ciężkiej pracy rolników. Tę pracę bardzo utrudniają warunki atmosferyczne, a przez dożynki możemy z szacunkiem uczcić rolniczą pracę - uważa wójt Bogdan Pietruszewski.

Gwoździem wydarzenia będzie koncert pop-folkowej kapeli Golec uOrkiestra. To o godz. 19. Poza tym nie zabraknie scenicznych występów lokalnych zespołów muzycznych czy też młodzieżowej orkiestry dętej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama