Nowy numer 47/2020 Archiwum

Gościmy pątników przejdź do galerii

Przez nasze parafie wędruje XIII Piesza Pielgrzymka z Łomianek do Gietrzwałdu, która dotrze do celu w sobotę, niosąc intencje zebrane również w naszej diecezji.

Idą w pełnym słońcu, a na drodze do Gietrzwałdu spotykają ich gościnność i życzliwość. Mieszkańcy diecezji płockiej dzielą się z pielgrzymami tym, co mają, gromadząc się wokół kościołów i czekając na wspólny czas, na modlitwę.

- Dla nas pielgrzymowanie w tej diecezji jest wyjątkowe. Ludzie zawsze o nas dbają i okazują nam wiele wsparcia. Jest nam u was bardzo dobrze - mówi pani Anna, która tę trasę przemierza od 13 lat.

W poniedziałek pątnicy mieli do pokonania 33 km, z Zakroczymia do Sochocina. Na każdym postoju towarzyszyli im mieszkańcy poszczególnych parafii, organizując picie, jedzenie, poświęcając swój czas. Tak było również w parafii pw. św. Zygmunta w Królewie, gdzie pielgrzymi odmówili wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia i skorzystali z gościnności gospodarzy. Z niektórymi witali się jak z najlepszymi przyjaciółmi.

- Stało się dla nas tradycją, że gościmy ich u siebie. Oczekujemy na to spotkanie i nie ma najmniejszego problemu z zaangażowaniem parafian w powitanie wędrowców. Szczególnie osoby, które same chodzą na pielgrzymki i wiedzą, z jakim trudem się to wiąże, czują się zobowiązane przyjąć idących do Gietrzwałdu - mówi proboszcz parafii w Królewie, ks. Witold Zembrzuski.

Poprzez śpiew, modlitwę i słowa uznania pątnicy podziękowali ks. Zembrzuskiemu, który ze swoimi parafianami od początku przyjmuje ich w progach drewnianego kościoła w Królewie. - Zawsze zabieramy ze sobą również wszystkie wasze intencje i zanosimy je do Matki. W Częstochowie Maryja ma swój tron, a w Gietrzwałdzie jest nam Matką. Matką, która zapewniała, że jeżeli będziemy odmawiać Różaniec, będzie zawsze z nami. I to jest prawda - mówią zgodnie panie Urszula, Anna i Zuzanna, które są pomysłodawczyniami i organizatorkami pielgrzymki.

Pomysł zrodził się 13 lat temu z chęci rozszerzenia kultu do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. W tym roku pielgrzymi chcą w sposób szczególny prosić Matkę Bożą o ochronę rodzin. Dodatkowo, każdego dnia towarzyszy im inna intencja. Poniedziałek upłynął na modlitwie za dzieci poczęte i nienarodzone.

Pielgrzymka idzie w rodzinnej atmosferze i tak też jest witana w naszej diecezji, wszędzie tam, gdzie się pojawi, bez wyjątku. Pątnicy będą wędrować przez kolejne nasze parafie do czwartku. Do celu dotrą w sobotę i wtedy pozdrowią serdecznie Matkę Bożą także od nas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama