GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Księża czasu soboru świętują 50 lat kapłaństwa

- Jesteście pokłosiem Kościoła posoborowego, pokoleniem "księży soborowych" w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówił do złotych jubilatów bp Piotr Libera.

Liturgia kapłańskich jubileuszy zawsze wzrusza i poucza, zwłaszcza tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa - kleryków. To również dlatego księża-jubilaci spotykają się zawsze w kaplicy WSD, aby dziękować za otrzymany "dar i tajemnicę", a Mszy św. przewodniczy biskup płocki. W czasie tej Eucharystii modlono się m.in. hymnem do Ducha Świętego i uroczystym Te Deum - to była szczególna modlitwa jubilatów w rocznicę ich święceń.

- Jesteście pokłosiem Kościoła posoborowego, pokoleniem "księży soborowych" w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówił do księży bp Piotr Libera.

- 56 lat temu do seminarium wstąpiło nas 14. To był 1963 rok: czas soboru w Kościele, a w Polsce - czas wielu trudności dla Kościoła, które sprawiały mu rządy komunistyczne. Był taki zwyczaj, że dla względów powołaniowych, święceń kapłańskich udzielano w różnych parafiach diecezji. Ja zostałem wyświęcony w Wyszkowie przez bp. Jana Wosińskiego - wspomina ks. prał. Jan Kasiński, emerytowany proboszcz parafii Serock.

Do tamtych okoliczności i wyzwań dla Kościoła i młodych księży święconych w 1969 roku nawiązał w homilii bp Piotr Libera. - Gdy na początku lat 60. minionego wieku decydowaliście się odpowiedzieć na Chrystusowe "Pójdź za mną", były czasy najbardziej „przaśnej”, „zatęchłej” „gomułkowszczyzny”. Kościół – jak zatytułował zbiór tajnych dokumentów bezpieki z lat 1957-1975 dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz, żył i działał "w osaczeniu". Wstępując do seminarium, jako administratora diecezji zastaliście jeszcze gorliwego bp. Jana Wosińskiego, ale wkrótce władze, przy aktywnym współudziale paru księży patriotów, przerwały jego posługę - mówił bp Piotr.

- Umiejcie zachować pokój serca, kapłańską powagę i równowagę, łagodność i pogodę ducha. "Nie stawiajcie oporu złemu", lecz zło dobrem zwyciężajcie. Bądźcie cichymi i dobrymi ojcami duchownymi, cierpliwymi przewodnikami duchowymi i doświadczonymi spowiednikami - życzył jubilatom bp Libera.

50-lecie kapłaństwa świętują księża: Romuald Andruszkiewicz, Józef Bysiak, Stanisław Czyż, Józef Gałązka, Jan Kasiński, Antoni Kosiorek, Edmund Makowski, Andrzej Skorłutowski i Jan Szewczuk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama