Małżeństwo, dobre relacje, silna rodzina - pod takim hasem przebiegały XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny, których zakończenie zorganizowała gmina Janowiec Kościelny.
Dni Rodziny organizowane są przez Radę ds. Rodziny województwa warmińsko-mazurskiego nieprzerwanie od 1999 r. To niepowtarzalna w skali kraju inicjatywa prorodzinna o takim zasięgu. Od 10 maja na terenie całego województwa zorganizowano łącznie ponad 1000 różnych wydarzeń i inicjatyw: zaczynając od Mszy św. sprawowanych w intencjach rodzin, poprzez liczne konferencje, spotkania, koncerty, festyny, imprezy sportowe, aż po konkursy literackie i plastyczne.
Piątkowe spotkanie kończące wojewódzkie święto rozpoczęło się od modlitwy w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Janowcu Kościelnym. - Zamysł wobec małżeństwa i rodziny jest głęboko zapisany w kulturze, ale pochodzi ze słowa Bożego. Kiedy patrzymy na teksty biblijne, widzimy, jak kwestia rodziny staje się sprawą fundamentalną. Kiedy otwieramy Stary Testament, to w wielu miejscach czytamy, że gdy ktoś się przedstawia, powołuje się na Boga swoich przodków: Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, a więc wspomina ojców narodu i pokazuje, że to właśnie od jego protoplastów pochodzi dziedzictwo, którym teraz żyje - mówił podczas Mszy św. ks. Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin naszej diecezji.
Po Eucharystii i błogosławieństwie relikwiami św. Jana Pawła II uczestnicy spotkali się w miejscowej szkole podstawowej. Obecni byli przedstawiciele instytucji i władz samorządowych różnego szczebla. Wśród zaproszonych gości byli również prelegenci, którzy mówili o różnych aspektach życia rodzinnego. Psycholog Magdalena Żukowska opowiedziała zebranym o sposobach komunikacji w rodzinie jako podstawie dobrych relacji, opisując np. różne języki używane w celu porozumiewania się na przykładzie języka spokojnej żyrafy i agresywnego szakala, które wyodrębnił Marshall B. Rosenberg w książce “Porozumienie bez przemocy”, a która porusza kwestie i sposoby spokojnej komunikacji.
Wysłuchano również prelekcji o systemie prewencyjnym w życiu rodzinnym na przykładzie doświadczeń salezjańskich. - System prewencyjny zakłada relację, bo wychowanie odmierza się przez czas, który komuś poświęcamy. Św. Jan Bosko podkreślał, że nie chodzi o to, aby kogoś kochać, tylko o to, żeby ktoś czuł się kochany - mówił do zebranych w janowieckiej szkole ks. Przemysław "Kawa" Kawecki, dziennikarz i duszpasterz młodzieży.
W wydarzenie zaangażowali się starsi oraz młodsi mieszkańcy Janowca Kościelnego i gminy. Był konkurs, spektakl, a nawet film, w których pokazano przywiązanie mieszkańców tego regionu do wartości, jaką są małżeństwo i rodzina.