Nowy numer 48/2020 Archiwum

Komu przeszkadza krzyż?

Pod koniec maja w kaplicy parafii św. o. Pio nieznany sprawca zdewastował krucyfiks.

Krzyż z rozbitą figurą Chrystusa, leżący na posadzce kruchty tymczasowego kościoła, znalazła wczesnym popołudniem 28 maja mieszkanka parafii św. o. Pio, która przyszła się pomodlić. O szokującym znalezisku natychmiast poinformowała księży.

– To był przerażający widok. Sprofanowano krzyż, najważniejszy znak naszej wiary. To wielki ból i krzywda – mówi ks. Tomasz Markowicz, proboszcz nowej płońskiej parafii. Krzyż, który trafił do Płońska z Holandii, najprawdopodobniej został wyrwany ze ściany i rzucony na ziemię. Zniszczenia figury Chrystusa mogą wskazywać na to, że uderzano nią o kamienną misę z wodą święconą.

– Nie możemy pozwolić na takie akty szaleństwa, które wkraczałyby w tak subtelną i delikatną sferę, jaką jest sfera sacrum. To jest przekroczenie granicy, której nigdy nie powinno się przekraczać – mówi proboszcz, który o profanacji powiadomił płońską policję. Jak informuje podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku, wszczęto postępowanie, które ma wyjaśnić, jak doszło do uszkodzenia krzyża i kto mógł się dopuścić tego czynu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama