Nowy numer 42/2019 Archiwum

Gąbin. Najpiękniejsze, majowe, maryjne

W parafii św. Mikołaja w Gąbinie podsumowano konkurs o majowych kapliczkach, w którym wzięła udział ponad setka dzieci i młodzieży.

Pomysł zorganizowania konkursu "Majowa kapliczka, krzyż, figura w dekanacie gąbińskim" wyszedł od katechetów pracujących w parafii św. Mikołaja i w okolicach Gąbina. - Chcieliśmy obudzić ciekawość do naszej ziemi, jej tradycji, historii i pobożności - mówią organizatorzy.

Podsumowaniu konkursu towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac w kościele. Były to prace plastyczne dla uczniów z klas I-III, literackich - dla klas od IV do VI, fotograficznych - dla uczniów klas VII i VIII oraz gimnazjum, a także prezentacji multimedialnych - dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Etap dekanalny poprzedził etap szkolny, w którym katecheci wyłonili do pięciu najlepszych prac, co z dziesięciu szkół biorących udział w konkursie dało 113 prac na bardzo wysokim poziomie estetycznym i artystycznym. Grono katechetów w komisji zasilali eksperci – w dziecinie plastyki Iwona Motylewska-Białek i polonistka Dorota Puternicka. Nagrodzono – dzięki finansowemu wsparciu ks. dziekana Daniela Kwiatkowskiego, niemal połowę nadesłanych prac.

- Wzięłam udział w konkursie, ponieważ chciałam zgłębić wiedzę na temat lokalnego kultu maryjnego – szczególnie w tym miesiącu, jakim jest maj – podkreśla laureatka pierwszego miejsca Agata Wernik z parafii Czermno, uczennica gąbińskiego Liceum Ogólnokształcącego. - Szukając materiałów do prezentacji odkryłam wiele przydrożnych kapliczek i krzyży, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Dzięki trosce mieszkańców, te kapliczki przetrwały wieki. Cieszę się, że moja parafia może pochwalić się tak dużą ilością tych małych miejsc kultu Matki Bożej i mam nadzieję, że z roku na rok będzie ich więcej.

- Udział w konkursie skłonił mnie do odwiedzenia miejsc, w których rzadko się bywa, chociaż są tak blisko – dopowiada Weronika Tarka, uczennica klasy III Technikum Informatycznego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, laureatka drugiego miejsca, która w swojej prezentacji pokazała niemal 30 okolicznych kapliczek i krzyży. Konkurs uświadomił mi, jak wiele trudu ludzie wkładają budując figurki i kapliczki przy swoich domach, jak wielkie dają świadectwo swojej wiary stawiając krzyż na swojej posesji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL