Nowy numer 11/2024 Archiwum

O Europie i wartościach

Najnowsze oświadczenie rady społecznej przy biskupie płockim nawiązuje do przypadającego w tym roku 15-lecia obecności Polski w strukturach UE.

Gremium złożone z duchownych i świeckich, któremu przewodniczy ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, w swoim komunikacie ocenia bilans 15-letniej obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej jest pozytywny.

Zwraca uwagę na dobrze wykorzystany potencjał cywilizacyjny tej obecności przez Polskę jako państwo i przez samym Polaków. Z drugiej strony rada dostrzega niepokojące próby odchodzenia od wartości chrześcijańskich i wskazuje na konieczną potrzebę europejskiej edukacji polskich katolików.

W dokumencie czytamy m.in., że "choć przed 15 laty wielu Polaków wyrażało niepokój związany z zachowaniem tożsamości narodowej i religijnej w unii, to zwyciężyło zdanie Jana Pawła II, że Polska stanowiła zawsze ważną część Europy i Kościoła w Europie". Twórcy idei zjednoczonej Europy byli przecież gorliwymi katolikami. I współczesnym Polakom, piszą autorzy oświadczenia, nie mogą być obojętne wartości, wywodzące się z chrześcijańskiego źródła.

W komunikacie wskazują m.in. na takie wartości, jak troska o tożsamość narodową i religijną, w tym godność i nienaruszalność życia człowieka, centralne w społeczeństwie miejsce rodziny, jako związku kobiety i mężczyzny, praca jako dobro osobiste i społeczne, prawo do wolności religijnej, władza polityczna jako służba.

"Bez tych wartości Europa straciłaby duszę, przestałaby być rodziną narodów opartą na chrześcijańskiej tradycji" - czytamy w oświadczeniu. I dalej: "nic nie może zastąpić tożsamości narodowej ukształtowanej przez wartości duchowe, symbole narodowe, wspólne pochodzenie, historię".

Autorzy dokumentu wspominają o próbach pominięcia chrześcijaństwa, jako źródła dziedzictwa europejskiego, co przejawia się m.in. w postulatach sekularyzmu, neutralności światopoglądowej, czy negatywnego wymiaru wolności religijnej. "To sprawia, że Europejczycy są podzieleni co do zasadniczych racji leżących u podstaw ich wspólnych wartości, a wielu rezygnuje z próby ich uzasadniania".

Dlatego konieczna jest europejska edukacja katolików świeckich, tak by szukać skutecznych sposób łączenia interesów narodowych, w tym tożsamości chrześcijańskiej, z procesami globalizacyjnymi.

"Katolicy biorąc przykład z nauki i postawy ojców założycieli unii, kierując się zasadami solidarności, równości, pojednania między narodami, powinni za wszelką cenę obronić unię przed walką egoizmów narodowych i politycznych" - pisze rada społeczna przy biskupie płockim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy