Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ukryte trony Maryi

W pobernardyńskiej świątyni w Strzegocinie od ponad 200 lat o swoje dzieci troszczy się Szkaplerzna Matka.

Za niespełna trzy miesiące papieska korona ozdobi obraz Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie. To kolejne ważne miejsce kultu maryjnego w diecezji, w którym łaskami słynący wizerunek będzie szczególnie wyróżniony i – zapewne – otoczony jeszcze większą czcią wiernych. Ale idąc smardzewskim tropem, tropem szerzej nieznanych, położonych z dala od ruchliwych tras i miast miejsc maryjnych i pokornych, warto zajrzeć również do Strzegocina.

Gdy jest się już w okolicach Pułtuska i Nasielska, nie powinno się przeoczyć okazałej bryły pobernardyńskiego kościoła. Tam splata się bogata historia zakonów, zwłaszcza jezuitów i bernardynów, z kultem Matki Bożej Szkaplerznej. Świadectwem szczególnego przywiązania do Matki Bożej są stare, nawet XVII-wieczne kapliczki na terenie parafii, które szczególnie w maju pięknieją kwiatami i pobożnością ludzi. W kościele w Strzegocinie ks. proboszcz Andrzej Zych i kilka pań z kół różańcowych opowiadają, jak ważna jest dla nich modlitwa przed obrazem Szkaplerznej Pani. – Ona ocaliła już niejedno życie, dlatego chcemy, żeby jak najwięcej ludzi przypomniało sobie o kulcie Matki Bożej w tym miejscu – mówią panie Grażyna, Zofia, Teresa i Elżbieta.

– Proszę się przyjrzeć chociażby malowidłom w tym kościele: wszystkie, bez wyjątku odnoszą się do Matki Bożej. Oczywiście ktoś zaraz powie, że czcimy Maryję bardziej od Pana Jezusa, a tak nie jest. Często przypominam, że jeśli Madonna na jednym ręku trzyma Syna, tak jak jest to przedstawione na tym cudownym wizerunku, to drugą dłonią wskazuje, jakby mówiła: „Nie ja jestem najważniejsza, to On jest tu najważniejszy”. Jeśli ludzie przyjdą do Niej, przyjdą i do Jezusa. Nie ma innej drogi – wyjaśnia ks. Zych. Panie dodają, że mieć taką patronkę to prawdziwa siła i oparcie w trudnościach. Po peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii postanowiono odnowić obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w bocznym ołtarzu. Po 117 latach powrócił on do dawnej świetności. To przy tym obrazie w każdą środę są składane intencje i odprawiana jest nowenna. A intencji, jak dodaje proboszcz, nie brakuje. Nie jest łatwo małej parafii utrzymać tak okazałą, historyczną budowlę, ale kapłan i wszystkie panie zaznaczają, że jest to ich zadanie.

– Jeśli zakonnicy, którzy byli tu ponad 200 lat temu, zdecydowali się na wybudowanie takiego kościoła w niewielkiej wiosce, to traktujemy to jako przekazane dziedzictwo, o które musimy zadbać dla następnych pokoleń – tłumaczy ks. proboszcz. Ale troska o parafię i żywy kult Matki Bożej to nie tylko zadanie dla duszpasterza. Jak przyznają panie Grażyna, Zofia, Teresa i Elżbieta, pobożność maryjna w ich parafii szczególnie jest zadana kobietom, nie tylko tym starszym, bo Maryja każdej z nich ma coś do zaoferowania. To one są animatorkami spotkań przy figurach na nabożeństwach majowych. – Przy naszej kapliczce zbieramy się codziennie o 19.00. Są osoby starsze, ale jest też sporo młodzieży. Jeśli już przychodzą, to widać, że Matka Boska jest dla nich ważna. Tak jest co roku, od czasów, kiedy byłam jeszcze dzieckiem – mówi Grażyna Tomczyk z Kowalewic.

Od kilku lat w pierwszą sobotę miesiąca odbywają się w kościele parafialnym zamyślenia szkaplerzne. Na pytanie, co tak wyjątkowego jest w tych nabożeństwach, pada krótka odpowiedź: „Tego nie da się opisać słowami; to trzeba przeżyć”. Utarło się przekonanie, że jeśli ktoś raz tu przyjedzie, to będzie powracał pod wizerunek Szkaplerznej Matki. – Prawdą jest, że w takich miejscach czas się zatrzymuje. Prawdą jest też, że jeśli gdzieś na zewnątrz dzieje się zło, to dobrze jest nabrać sił u najlepszej Matki – dodaje ks. proboszcz. Ma również nadzieję, że wkrótce także do Strzegocina powrócą pielgrzymi, jak to było dawniej, a jak to się stało w Smardzewie, które w ostatnich latach przeżywa swój renesans i jest na nowo odkrywane w diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama