Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nowy zakon w diecezji

1 lipca przybędą do Płocka misjonarze klaretyni.

Po 215 latach od usunięcia dominikanów do kościoła na Górkach przybywają nowi zakonnicy. Biskup płocki przychylił się do prośby misjonarzy klaretynów i powierza im kościół św. Dominika, który przez wieki był zakonną świątynią.

– Ponieważ zaczyna brakować księży w duszpasterstwie, dla lepszego pożytku duchowego i duszpasterskiego miasta Płocka oraz wiernych parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego bp Piotr Libera postanowił powierzyć kościół na Górkach i tę parafię pod duchowy i materialny zarząd Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy – wyjaśnia ks. Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej. Podjęcie pracy przez duszpasterzy zakonnych zbiegnie się w czasie z przejściem na emeryturę i zakończeniem posługi wieloletniego proboszcza ks. Tadeusza Łebkowskiego. – Przybycie zakonników z pewnością wzbogaci duchowy koloryt miasta. Mam nadzieję, że w misjonarzach klaretynach nasi wierni z większą łatwością będą mogli znaleźć spowiedników i kierowników duchowych – mówi kanclerz.

Klaretyni podejmują pracę misyjną i duszpasterską, idąc za przykładem ich założyciela św. Antoniego Marii Klareta. W jego pismach znajdujemy m.in. takie słowa: „Prawdziwy miłośnik Boga miłuje także bliźniego. Człowiek naprawdę gorliwy to ten, który miłuje, ale w większym stopniu, według miary miłości, tak że im bardziej miłuje, tym bardziej jest gorliwy. Jeśli ktoś nie ma gorliwości, oznacza to, że w jego sercu wygasła prawdziwa miłość”. Ta apostolska gorliwość kieruje klaretynów na nowe obszary działalności, także do Płocka. Przypomnijmy, że na płockie Górki już w 1225 r. przybyli dominikanie, a nieopodal przez wieki znajdował się również klasztor norbertanek, których kasaty dokonał pruski zaborca dokładnie 200 lat temu. Piętnaście lat wcześniej ten sam los spotkał dominikanów, a ich kościół stał się zborem ewangelickim.

W 1975 r. bp Bogdan Sikorski erygował na Górkach parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego. Teraz więc historia zatacza koło i zakonnicy, choć już z innego zgromadzenia, wracają na Górki. Dodajmy jeszcze, że w 2012 r. do parafii św. Barbary w Modlinie Twierdzy przybyły siostry misjonarki klaretynki, ze zgromadzenia założonego także przez św. Antoniego Marię Klareta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama