Nowy numer 2/2021 Archiwum

Harcerze z Płocka przy relikwiach swego patrona

Do parafii Ducha Świętego w Płocku wprowadzono relikwie bł. ks. Stefana Frelichowskiego.

Kościół Dobrego Pasterza na Skarpie coraz bardziej wyróżnia kaplica polskich męczenników, w której znajdują się relikwie niektórych świętych i błogosławionych oraz malowidła ich przedstawiające. To miejsce , gdzie również oddawana jest cześć błogosławionym biskupom z Płocka: Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu i Leonowi Wetmańskiemu. Ich relikwii, podobnie jak innych beatyfikowanych 20 lat temu, męczenników II wojny światowej nie ma. Uroczyście wprowadzono jednak relikwie bł. ks. Stefana Frelichowskiego, męczennika z Dachau i patrona polskich harcerzy.

Uroczystego wprowadzenia relikwii dokonał ks. Bartosz Leszkiewicz, kapelan Domu Seniora "Leonianum" w Sikorzu k. Płocka. - Bł. ks. Stefan do ostatnich swoich dni pozostał kapłanem-harcerzem, nawet w tak nieludzkim miejscu obozu koncentracyjnego czuwając i służąc drugiemu człowiekowi. Ta wizja życia aktualna jest również dla nas, chociaż nie musimy składać aż takiego świadectwa, takiej ofiary – mówił ks. B. Leszkiewicz.

Na zakończenie Mszy św. odmówiono modlitwę harcerską: "Wszechmogący Miłosierny Boże, który przemawiasz do serc i dusz ludzkich przedziwną świata harmonią i niewysłowioną pięknością i potęgą przyrody, który dajesz wszelkiemu stworzeniu moc życia, któryś obdarzył w Twojej hojnej i nieograniczonej szczodrobliwości człowieka rozumem i łaską zbawienia, któryś dał nam Syna Swego i ustanowił Kościół ku opiece nad duszami naszymi, który nie odmawiasz mej pokornej prośbie, spraw, abyśmy wiernie i niezachwianie trwali w Twej świętej wierze, a ojczyźnie naszej, Polsce, i przyrzeczeniu harcerskiemu zawsze byli wierni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama