Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zanim umrze w nas wiara...

Jeśli zabraknie religii, nie zrozumiemy się nawzajem – to ważna przestroga z dialogu między księdzem etykiem a muzułmaninem w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.

Zaczęło się od akademickiego pytania o wpływ religii na biznes. Problemem tym zajęli się na jednym z seminariów studenci Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

– Okazało się wtedy, że niewiele wiemy o symbolach, którymi się posługujemy, i coraz mniej biegli jesteśmy w tematach religijnych. I choć niektórzy próbują oddzielać religię od życia publicznego, to w rzeczywistości nie można tego uczynić, bo świat ducha, wartości i symboli religijnych jest w każdym z nas. Nasze życie i działalność biznesowa są pełne przekonań, również tych religijnych. Dziś, mimo tendencji do wycofywania religii z przestrzeni publicznej, o tych zagadnieniach trzeba rozmawiać, aby wartości i symbole wciąż nas łączyły i były czytelne – mówił doc. dr Kazimierz Waluch, wykładowca nauk społecznych z płockiego Włodkowica.

– Religia i biznes nawzajem się przenikają, widać to m.in. w działalności marketingowej. Ale istnieje pewne niebezpieczeństwo w wykorzystaniu religii w reklamie – przestrzegał dr Adam Anczyk, psycholog religii z Krakowa i wykładowca w Akademii Ignatianum w Krakowie. – To balansowanie między tym, co śmieszne, a tym, co kontrowersyjne. Twórcy reklam sięgają po te środki, a ich cel jest jeden: sprzedać swój produkt. Są jednak również inne przykłady, gdy reklama promuje wartości religijne i uniwersalne. To również jest możliwe – stwierdził dr Anczyk. Do dyskusji o symbolach religijnych w biznesie dołączyli ks. prof. Ireneusz Mroczkowski i Mohamed Adham Abd El Aal, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie.

– Dawniej symbole miały łączyć ludzi. Dziś wykorzystuje się je, aby dzielić. I to jest skandal! Symbol przestał być tym dobrem, które pozwalało rozpoznać w drugim brata, przyjaciela w wierze, wyznającego tego samego Boga, które pomagało w komunikacji. Symbole są piękne tylko wtedy, gdy wzbudzają w nas poczucie jedności – powiedział przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego z Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama